Cestujeme bezpečně

Psycholog: Dovolená má být tři týdny v kuse, jinak hrozí vyhoření!

Psycholog: Dovolená má být tři týdny v kuse, jinak hrozí vyhoření!
Zdroj: Profimedia

Alespoň tři týdny dovolené v kuse jsou podle psychologů nezbytné, aby si lidský organismus opravdu odpočinul. Zhruba pětina Čechů se ale letos na dovolenou vůbec nechystá. Přitom odpočinek je nezbytný pro zvládání stresových situací.

Stále více Čechů jezdí v létě na dovolenou. Vděčí za to především rostoucí ekonomice, a tedy faktu, že při nákupu zájezdů nejsou tolik finančně limitováni. Oproti loňsku vzrostla poptávka po dovolených u moře o více než pětinu.

Asi 20 procent lidí se ale na dovolenou vůbec nechystá. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Profesia.cz. Příliš mnoho práce bez odpočinku přitom vede k únavě, která neumožňuje dosažení dobrých pracovních výsledků.

Situace dokonce může dojít tak daleko, že hrozí syndrom vyhoření. Ten vzniká především z nezvládnutého a chronického stresu. Ve většině případů se nejprve objevuje ztráta nadšení a pracovního nasazení. Člověk cítí lhostejnost a nechuť k práci i svému okolí. Objevovat se mohou pocity vyčerpanosti, sklíčenosti, a dokonce i agrese, zklamání nebo poruchy paměti. Nastat můžou i problémy fyzického charakteru, jako je například bolest hlavy nebo poruchy zažívacího traktu. Pak už zbývá jen krůček k vyhoření.

Život se bez určité dávky tlaku a stresu neobejde, právě proto je tolik důležité odpočívat. Věnujte se činnostem, které máte rádi, sportujte nebo odjeďte na dovolenou. Podle psychologů lidský organismus potřebuje pro opravdový odpočinek volno trvající alespoň 3 týdny v kuse. Čas strávený na dovolené se může stát zdrojem inspirace a kreativity, kterou pak můžete využít ve svém zaměstnání.

Související obsah

"Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera. Nejen lidé na vedoucích pozicích by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí potřebné regenerace. Být na příjmu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu zkrátka nelze," říká Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI, jehož branami prošlo již více než 1 500 manažerů.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz