H-System

Lidé z domků od H-Systemu: Ať nás přijdou vyhodit! Neodejdeme

Lidé z domků od H-Systemu: Ať nás přijdou vyhodit! Neodejdeme

Šokovaní obyvatelé domků, které po zkrachovalém H-Systemu dostavělo družstvo Svatopluk, se odmítají ze svých domů vystěhovat. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu tak musí učinit do měsíce. Soud v úterý vyhověl konkurznímu správci Josefu Monsportovi.

"Neřeším to a řešit nebudu. Počkám do poslední chvíle, než pro mě přijdou a vyhodí mě odsud. Jinak to neopustím," řekl TV Nova jeden z obyvatel domků v Horoměřicích u Prahy Richard Stadler.

Popsal také, jak se obyvatelé domků po zkrachovalém H-Systemu dostali do potíží. "V dobré víře jsme chtěli bydlet. Zaplatili jsme to H-Systemu, pak zkrachoval, chtěli jsme se z toho vykoupit, to nám nebylo umožněno. Původní správce konkurzní podstaty nám dal povolení, že to můžeme dostavět, tak jsme začali dostavovat a od té doby tady bydlíme. Letos to bude 18 let," řekl Stadler.

Stejně jako další obyvatelé domků v Hořovicích se o rozhodnutí Nejvyššího soudu dozvěděl, až když se ráno podíval na internet. Podobný příběh mají i další obyvatelé domků.

Související obsah

"Správce konkurzní podstaty pravil, že to máme dostavět, pokud na to budeme mít schopnosti, sílu a peníze a že nám to potom prodá. To se nestalo, protože správce konkurzní podstaty pana Kudláčka vyměnili za pana Monsporta. A pan Monsport řekl: žádný prodej, oni odtamtud vypadnou," řekla ČTK jedna z obyvatelek Marie Nollová.

"Nás bylo 1000 klientů, kteří tady vložili do důvěryhodného systému svoje peníze. Ten H-System propagovali tehdejší naši reprezentanti, politici za tím stáli, tam to vypadalo, že H-System nemůže nikdy zkrachovat. H-System zkrachoval a my jsme se snažili klienty nějakým způsobem zachránit, aby nepřišli o své peníze," řekl zástupce družstva Svatopluk, které rozestavěné domy dokončilo, Martin Junek.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

Další obyvatelé také potvrdili, že se z domků, které zaplatili zkrachovalému H-Systemu a pak museli z dalších vlastních peněz dokončit, odmítají odstěhovat. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu budou bojovat všemi prostředky. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek zmínil, že dotčení klienti H-Systemu mají možnost podat ústavní stížnost.

Konkurzní správce Josef Monsport podle ČTK uvedl, že vystěhovaných lidí lituje, rozhodnutí Nejvyššího soudu ale umožní vypořádat věřitele H-Systemu rovným dílem.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz