Petr Smetka

Šéfa H-Systemu Smetku pustili z vězení. Musí splatit skoro miliardu

Pankráckou věznici v Praze v neděli po 12 letech opustil Petr Smetka. Zakladatel H-Systemu si za developerský podvod odpykal celý trest, zbývá mu ale ještě zaplatit zhruba tři čtvrtě miliardy korun poškozeným klientům.

Měl to být projekt snů. Dnes je ale H-System označován za největší developerský podvod novodobé české historie, na jehož konci bylo 1100 poškozených s pohledávkami za téměř jednu miliardu.

Například paní Milena namísto domu převzala jen základovou desku. Dům si na vlastní náklady dostavěla a za svůj sen o bydlení nakonec zaplatila 2 863 000 korun. Přesto je ve svém vlastním domě pouhou nájemkyní.

Petr Smetka založil H-System v roce 1993, smlouvy o výstavbě domů firma uzavřela se stovkami zájemců. V roce 1997 ale zkrachovala a do té doby stihla dokončit jen 34 domů. Spisy ke kauze čítaly 120 tisíc stran.

Smetka byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku v roce 2006. Na svobodu se dostal v neděli. Tím to pro něj ale nekončí. Poškozeným musí zaplatit tři čtvrtě miliardy korun.

"Myslím, že během deseti, čtrnácti dnů se zapojím do pracovního procesu a pak bych byl rád, aby z té mé pracovní činnosti vznikly prostředky, abych měl na právníky," představuje si Petr Smetka, který byl v kauze H-System potrestán jako jediný.

Na další tři stíhané manažery se vztahovala amnestie Václava Klause. Podle Smetky, některých poškozených a senátora Čunka, který se v případu angažuje, by ale měli být potrestáni i někteří konkurzní správci, kteří majetek H-Systemu rozprodávali za směšné ceny. Jeden z nich podle Panama Papers vlastní akcie v hodnotě více než dvě miliardy.

Bára Divišová/epa, TN.cz

K tématu Petr Smetka

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz