Zimní čas

Chcete zrušit letní čas? Dnes máte poslední šanci o tom rozhodnout!

Chcete zrušit letní čas? Dnes máte poslední šanci o tom rozhodnout!
Zdroj: Profimedia

Už jen pár hodin máte na to, abyste dali Evropské komisi vědět, co si myslíte o každoročním střídání letního a zimního času. Pokud by totiž v Bruselu zjistili, že lidem nevyhovuje, mohli by začít projednávat jeho zrušení. Hlasovat je možné na stránkách Evropské komise.

Vždy dvakrát ročně se potýkáme s posunem času. V říjnu, kdy se přechází na zimní čas, se posouvají ručičky o hodinu dozadu, v březnu při přechodu na letní čas posouváme ručičky o hodinu dopředu.

Právě letní čas by mohla Evropská komise zrušit, záleží na tom, jak se k problematice vyjádří sami občan EU. Do dnešního dne můžete na jejích stránkách hlasovat, jestli byste byli pro jeho zachování nebo zrušení. Dotazník v české verzi najdete ZDE.

Komise se ke kroku rozhodla na základě výzvy Evropského parlamentu z letošního ledna. Úkol zněl jasně - vyhodnotit přínosy a rizika střídání dvou časů a případný návrh k ukončení této praxe. Komise se proto rozhodla zeptat na názor lidí, pokud budou proti, může letní čas zrušit.

Související obsah

"Ve většině členských států EU existuje dlouhá tradice úpravy letního času. Většina z nich sahá až do období první či druhé světové války nebo ropné krize v 70. letech minulého století. V té době šlo zejména o úsporu energie a maximální využití dostupnosti denního světla v daném období," vysvětluje Komise, jak ke změně v minulosti došlo.

Jenže v současnosti je úspora energie mizivá. Často se hovoří také o vlivech změn času na zdraví. Dopad na celkový biorytmus organismu může být větší, než se předpokládalo. 

Pokud by Evropská unie nakonec přece jen letní čas zrušila, musela by tato změna platit ve všech státech bez výjimky. Když by si totiž některé země nechaly letní a jiné měly jen zimní čas, nastaly by komplikace v dopravě i obchodu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ODHALENO: Narodilo se vaše dítě v létě? Pak vás čekají tyto problémy!

KONEC ručičkovým hodinám! Ve školách už nebudou. Neuhádnete proč!

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz