Domácí

Komunální volby: Jak by mohly skončit v Praze a dalších městech

Velmi rychle se blíží komunální a senátní volby, podle posledních průzkumů ve většině velkých měst stále vede hnutí ANO před ostatními stranami, rozdíly jsou ale velmi malé. V mnoha městech jde o procenta voličů, kteří volbu daných stran zvažují.

Už 5. a 6. října se uskuteční komunální volby, ve kterých lidé vyberou nové zastupitele. Společně s komunálními volbami se ve třetině okrsků budou navíc volit senátoři. Druhé kolo senátních voleb pak připadá na 12. a 13. října.

Podle exkluzivního průzkumu společnosti Sanep, který společnost provedla na začátku září, v mnoha městech lidé preferují volbu Hnutí ANO, rozdíly jsou někde ale skutečně minimální. Průzkum volebního potenciálu se uskutečnil v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci a Ústí nad Labem.

Průzkum se zaměřoval na volební potenciál, který říká, kolik hlasů by strana získala, pokud by se k ní přiklonili všichni, kdo volbu zvažovali.

Do exkluzivního průzkumu volebního potenciálu komunálních voleb v šesti největších městech ČR společnosti SANEP, byly zařazeny pouze strany a hnutí které překročily u rozhodnutých voličů hranici 1,5%.

Například ODS se v Ostravě pohybuje pod touto hranicí, a proto nebyla stejně jako další strany a hnutí v jiných městech do prezentovaného průzkumu zahrnutá.

Související obsah

Důležité je si uvědomit, že respondent v tomto průzkumu může zaškrtnout hned několik politických uskupení současně. Výzkum také uvádí volební jádro, což jsou již rozhodnutí voliči.

Na následujících stranách najdete výsledky průzkumu v Praze a dalších městech.

  

Praha

Nejvyššího volebního potenciálu dosáhlo v Praze hnutí ANO, volbu strany zvažuje až 26,3 % voličů. Jen těsně s 24,1 % voličů se na druhém místě umístila Pirátská strana.

Následuje koalice Spojené síly pro Prahu. Tu tvoří strany TOP 09 a stan ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla s 23,9 %. Čtvrtou pozici zaujímá ODS, která zaujala 20,3 % voličů, pátá by v modelových volbách skončila ČSSD s 15,9 %. Následuje Praha sobě se 14,7 %, SPD s 12,6 % a KSČM se 7,8 %. 

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Praha (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Praha - Rozhodnutí voliči (v %)

Na následujících stranách najdete výsledky průzkumu v Brně a dalších městech.

 

Brno

Volební potenciál je oproti Praze rozdílný hned na předních pozicích. První se opět umístilo ANO s 26,9 %, stranu následuje ODS s podporou Svobodných, které by volilo až 23,9 % voličů. Třetí pozici by získali Piráti s 18,6 %.

Následuje SPD s 15,8 %, ČSSD se 14,2 %, KDU-ČSL se 13,8 %. Další strany zvažuje méně než 10 % voličů. Jsou jimi TOP 09 s 8,1 %, KSČM s 6,8%, následuje strana Žít Brno "Maffie.cz Hoď sem velké křížek pro betelné ŠTATL, zaslouží si to!" a Strana zelených s 4,1 %.

Související obsah

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Brno (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Brno - Rozhodnutí voliči (v %)

Na následujících stranách najdete výsledky průzkumu v Ostravě a dalších městech.

Ostrava

V Ostravě s velkým předstihem před ostatními stranami by podle společnosti Sanep v teoretických volbách na začátku září vyhrálo ANO s 38,7 % možných voličů, další SPD by získala o 20 % méně. Trojici nesilnějších stran v Ostravě uzavírá KSČM s 15,6 %.

Komunisty jen těsně stíhají Piráti s 15,1 %, velmi blízko se pak drží strana Ostravak s 13,8 % voličů, kteří o straně uvažují. Následuje ČSSD s 12,5 %, KDU-ČSL s 9,6 % a LEČO, což je zkratka pro stranu Lepší a čistá Ostrava, s 6,7 %.

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Ostrava (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Ostrava - Rozhodnutí voliči (v %)

Na následujících stranách najdete výsledky průzkumu v Plzni a dalších městech.

Plzeň

Až 29,1 voličů z Plzně zvažuje, že bude ve volbách volit ANO. 24,2 % voličů se pak přiklání k ODS. S větší ztrátou následují Piráti, o kterých uvažuje 15,3 % voličů, které jen těsně stíhá ČSSD, se 14,9 % a SPD s 13,8 %.

Jen něco málo přes 10 % lidí z Plzně zvažuje volbu Patriotů a Starostů s podporou Svobodných. Méně jak deset 10 % by pak volilo TOP 09 (9,5 %), KSČM (8,7 %) a koalici KDU-ČSL a Pravé Volby pro Plzeň (6,8 %).

Související obsah

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Plzeň (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Plzeň - Rozhodnutí voliči (v %)

Na následujících stranách najdete výsledky průzkumu v Liberci a dalších městech.

Liberec

I v Liberci uvažuje nejvíce lidí o ANO, na začátku září by hnutí volilo podle průzkumu Sanep až 32,2 % voličů. 25,2 % voličů pak zvažuje volbu koalice Starostů pro Liberecký kraj, KDU-ČSL a TOP 09. Na třetím místě by se umístila strana Změna pro Liberec, ke které se přiklání 20,7 % voličů.

Čtvrtou stranou by byla SPD s 16,1 %, 12,9 % voličů na začátku září volilo ODS, 10,4 % ČSSD, 8,4 % by dalo svůj hlas straně PRO 2016 s podporou Svobodných, necelých 8 % lidí z Liberce uvažuje o volbě KSČM.

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Liberec (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Liberec - Rozhodnutí voliči (v %)

Na následujícíí straně najdete výsledky průzkumu v Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem

Stejně jako v ostatních zkoumaných městech i v Ústí nad Labem zvažuje nejvíce lidí volbu ANO, ke straně se přiklání 38,1 % voličů. Dalších 20,3 % voličů uvažuje o volbě koalice stran PRO! Ústí, Nezávislý, Strana zelených a Piráti.

O volbě SPD uvažuje 16,2 % voličů, o ODS a ČSSD shodně 15,2 %, KSČM pak zmínilo 14,6 % voličů. Podle průzkumu Sanep také 12,9 % lidí uvažuje o koalici TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Výčet uzavírá Čisté Ústí (6,9 %).

Související obsah

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Ústí nad Labem (v %)

Zdroj: SANEP

Volební potenciál - Ústí nad Labem - Rozhodnutí voliči (v %)

klma, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz