Věda

Ohromný úspěch! Japonci vysadili na asteroidu poskakující rovery

Ohromný úspěch! Japonci vysadili na asteroidu poskakující rovery
Zdroj: Twitter

Dva rovery japonské sondy Hajabusa 2 úspěšně dosedly na asteroid Ryugu, historický úspěch oznámila vesmírná agentura v sobotu. Jeden z robotů již poslal na Zemi úžasnou fotografii z přistání, rovery dokonce už po asteroidu začaly poskakovat.

Japonská agentura Jaxa dosáhla dalšího historického úspěchu. Už v roce 2014 vypustila do kosmu sondu Hajabusa 2, která se vydala prozkoumat asteroid Ryugu, se vzorky se má pak vrátit na Zemi. Nyní se podařilo úspěšně vypustit dva rovery, které nesla sonda na palubě.

Roboti s označením Rover-1A a Rover-1B jsou válcovitého tvaru s průměrem 18 centimetrů a výškou 7 centimetrů, každý váží něco přes kilogram.

Většina lidí si pod označením rover představí vozidlo s koly, u těchto robotů je ale pohyb zajištěn prostřednictvím skoků. Uvnitř roveru je motor, který během otáčení umí způsobit, že robot poposkočí.

Související obsah

Klasický pohyb by nebyl možný, protožr asteroid nemá dostatečnou přitažlivost. To potvrzuje i fakt, že během skoku stráví rover ve vzduchu přibližně patnáct minut a dostane se do výšky až patnácti metrů nad povrch.

Zajímavé je také to, že si rovery určují, co budou zkoumat. Díky skokům budou rovery moci prozkoumat více míst na asteroidu.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz