Japonsko

Japonští roboti skáčou po letícím asteroidu a posílají na Zemi fotky!

Vědcům se dostaly do rukou první snímky z povrchu asteroidu Rjugu. Dvěma robotům z japonské vesmírné sondy se na něm podařilo úspěšně přistát. Sonda má za úkol asteroid prozkoumat a v roce 2020 z něj na Zem dopraví vzorky ke zkoumání.

280 milionů kilometrů - v takové vzdálenosti od zemského povrchu vesmírem proplouvá asteroid Ryugu a vědci teď obdrželi první fotografie této záhadné planetky.


Japonská sonda se vznáší 20 kilometrů nad asteroidem. Na povrch vyslala dvojici robotů, kteří pořídili první fotografie. Podle informací z Japonské vesmírné agentury jsou po přistání oba v dobrém technickém stavu.

"Potvrzujeme, že oba rovery přistály na povrchu asteroidu Rjugu. Jsou v dobrém stavu a začaly přenášet fotografie i data. Můžeme také potvrdit, že se po povrchu pohybují," stojí na twitterovém profilu sondy Hajabusa.

V pohybu je ale trochu háček - na planetce je velmi nízká gravitace. Roboti tak nemůžou jezdit na kolečkách a k pohybu musejí využívat točivý moment, který jim umožní "skákat". Uvnitř mají zabudované speciální závaží napájené pomocí solárních panelů. Závaží se roztáčí a vytváří pohyb. Rovery můžou vyskočit až do výšky 200 metrů.

Související obsah


Kulatý asteroid byl objeven v roce 1993. Protože má Rjugu v průměru 880 metrů a jeho dráha protíná oběžnou dráhu naší planety, řadí se mezi planetky, které pro Zemi představují potenciální nebezpečí. Japonská sonda Hajabusa 2 tak byla před čtyřmi roky vyslána na důležitou misi - posbírat vzorky asteroidu. Její úkol bude trvat ještě dva roky. Potom se vrátí zpátky na Zemi.

Kateřina Vodvářková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz