Vláda

Vláda podpořila omezení sběračů funkcí. Nedostali by dva platy

Vláda schválila návrh, aby se snížil plat starostům, radním nebo hejtmanům, kteří jsou zároveň členy vlády, senátory nebo poslanci. Znamenalo by to, že by nově dostali jen dvě pětiny z toho, co dostávají jejich kolegové. To, co by se ušetřilo, by zůstalo v rozpočtu obce nebo kraje.

Vláda dnes začala jednat o něco dříve než obvykle - okolo 6té hodiny ráno. Na stůl se jí dodatečně dostala například věc týkající se blížících se komunálních voleb. Tedy návrh, aby se placeným obecním a krajským zastupitelům, kteří jsou zároveň i členy vlády nebo třeba Parlamentu - snížily mzdy, které jsou vyplácené z obecních a krajských rozpočtů.

Návrh vypracovali poslanci z hnutí ANO a přidal se k nim i zástupce opozice - Jakub Michálek z Pirátů. Vláda jejich návrh zákona podpořila. Starostové, hejtmani nebo radní, kteří zastávají ještě funkci zákonodárců, by si tak měli v budoucnu přijít pouze na dvě pětiny částky, kterou dostávají jejich kolegové.

Návrhem se teď ještě musí zabývat Sněmovna. Premiér Andrej Babiš ho vnímá pozitivně, s tím, že by lidé, kteří mají několik funkcí v rámci správy věcí veřejných, neměli brát více platů. Uvedl také, že by peníze, které obce a kraje nedají na platy těmto politikům, zůstaly v jejich rozpočtu.

Související obsah

Na dnešním jednání se pak také probíral rozpočet státního fondu dopravní infrastruktury - právě z něj jdou peníze hlavně na stavby a opravy silnic a dálnic. Toto jednání ale vláda přerušila. Oproti tomu se ale zabývala hospodařením zdravotních pojišťoven a schválila třeba nové předpisy k ochraně zdraví při práci.

vbo, Lucie Heřmanská, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz