Na Moravě probíhá druhé jaro - alespoň tamní vegetace se tak chová. Díky teplému počasí se tam daří stromům i travnímu porostu. Podle meteorologů ale může mít příchod zimy pro přírodu devastující následky.
Nejen teplé počasí, ale i více srážek za poslední období způsobilo, že se vegetaci na Moravě daří. Stav rostlinstva je na východě Česka až o 40 % lepší než je obvyklé v tuto dobu. Na jižní Moravě dokonce dozrávají jahody. Na západě Čech je stav naopak horší, protože v půdě jsou nízké zásoby vody a teploty jsou tam nižší.
"Výkvět vegetace souvisí s teplým průběhem letošního podzimu a to jak v nočních, tak denních hodinách s dostatkem slunečního svitu, kterého bylo právě na Moravě a ve Slezsku více než v Čechách," řekla pro TV Nova meteoroložka Dagmar Honsová.
Poslední čtyři dny v Česku padaly teplotní rekordy a nejtepleji bylo bylo právě na severní Moravě a ve Slezsku. V Karviné ve středu naměřili 20,1 stupně.
Na Morav probh druh jaro. Alespo tak reaguje vegetace na souasn prbh poas. Pokud pijde nhl zlom do nzkch teplot, me se jednat po letonm suchu o dal rnu, jak pro ozimy, tak i stromy. pic.twitter.com/NR2UC0BwQ4
— intersucho.cz (@Intersucho) November 7, 2018
"Teploty zůstávají výrazně nadprůměrné a teplo očekáváme i nadále. Žádné výrazné ochlazení v nejbližších dnech ani týdnech v dohlednu není. O to větší teplotní šok zřejmě vegetace zažije při ochlazení a rychlém pádu teplot pod bod mrazu, kdy květy a pupeny zmrznou a poškodí tak rostlinu pro jarní obrůstání," vysvětlila Honsová.
Pidvme kompozit, na kterm mete vidt kondici vegetace za rok 2018 (18.3.-28.10.). Jej reakce na tepl duben podpoen zimn vlhou, propad kondice pes such lto a hnd republika jak na map tak v realit, nyn zven aktivita vegetace po detch v tomto teplm podzimu. pic.twitter.com/oxPWjG7G08
— intersucho.cz (@Intersucho) November 7, 2018
Náhlé mrazy mohou mít neblahé důsledky jak pro polní plodiny, tak pro ovocné stromy, tvrdí předseda Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. "Zrychlený vývoj a náhlé mrazy bez sněhové pokrývky by mohl mít poškodit polní plodiny, to se ale u určité části děje každoročně," napsal pro TV Nova Pícha.
"U stromů, které vykvetou, by mohlo dojít k oslabení při náhlém a výrazném poklesu teplot. Pokud ale dojde k pozvolnému ukončení růstu pupenů a na jaře budou mít příznivé podmínky pro vykvetení, tak ke škodám nedojde," vysvětlil Pícha. O úrodu příští rok ale podle něj příliš bát nemusíme. "Příroda je mocná čarodějka a i s anomáliemi při vývoji počasí si dokáže poradit," dodal.
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.