Zdraví

Nemoci Babišových dětí přináší myšlenky na smrt, říká psychiatr

Nemoci Babišových dětí přináší myšlenky na smrt, říká psychiatr
Zdroj: Profimedia

"Můj syn trpí schizofrenií," vyjádřil se premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci ve středu odpoledne pořádané ke kauze údajného únosu Andreje Babiše mladšího na Krym. O den dříve poukázal na bipolární poruchu své dcery. Jaká jsou specifika těchto nemoci a jak se projevují navenek?

Premiér Andrej Babiš se v návaznosti na kauzu údajného únosu svého syna na Krym vyjádřil o zdraví svých dospělých dětí. "Můj syn je psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku,“ řekl premiér v reakci na reportáž portálu Seznam zprávy, kde Andrej mladší promluvil o svém zapojení v kauze Čapí hnízdo.

Co je to schizofrenie a jaké jsou její příznaky?

Ve středu odpoledne premiér prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. Schizofrenii lze nejlépe přeložit jako "rozdvojení mysli“. Jde o poruchu širokého spektra duševních funkcí, myšlení, vnímání, emotivity. Narušena může být i motorika, pozornost nebo paměť, u nemocných se vyskytuje také zhoršená schopnost jednání s ostatními lidmi. Nemoci je několik druhů. "Nejčastějším je schizofrenie paranoidní. Tu často provází i halucinace a bludy," tvrdí psychiatr Tomáš Rektor. "Schizofrenie se nejčastěji projevuje mezi 18. a 30. rokem života."

Dcera Andreje Babiše podle jeho vyjádření trpí bipolární poruchou. "A pokud někdo neví co to je, tak ať si vzpomene na Karla Svobodu. Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici," tvrdí Babiš. Na zmínku o nemoci svého otce ale reagoval skladatelův syn Petr Klein Svoboda, který premiéra obvinil ze lži. Více čtěte zde.

Vše o aktuální kauze o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše čtěte zde.

Jak se bipolární porucha projevuje?

Bipolární porucha byla dříve označována jako maniodepresivní psychóza nebo maniodeprese. Ve většině případů jde o celoživotní onemocnění s velmi různorodým průběhem. Postihuje přibližně 1 % populace. Obvykle se projevuje okolo dvacátého roku života. Jednoznačné příčiny vzniku nejsou známy. Bipolární porucha často vypukne při extrémním a dlouhodobém stresu. Nemocí trpěl například herec Miloš Kopecký nebo zpěvák Petr Muk.

Onemocnění je u každého pacienta velmi individuální. Při nemoci se střídá stav mánie a deprese. Při mániích je dotyčný nabitý energií, roztržitý a neschopný se soustředit na jednu věc, oddává se radostem, jako je například bezmyšlenkovité utrácení peněz, aniž by přemýšlel nad důsledky. "Během fáze mánie je nemocný schopen utratit veškeré úspory nebo ukončit dlouhodobý vztah, chovat se promiskuitně. Tato fáze je pro jeho okolí často více devastující než pacientovy depresivní stavy," upřesňuje Rektor.

Následně přijdou deprese, které provází únava a ztráta energie, pocit méněcennosti a provinění, ztráta energie a snížený zájem o všechny aktivity. Následují myšlenky na smrt, které mohou vyústit až v sebevražedné pokusy.

Související obsah

Statisticky se o sebevraždu pokusí okolo 50 % nemocných. Dvaceti procentům se čin opravdu podaří. "Pokud se pacient léčí, spolupracuje a bere medikamenty, ve většině případů se daří držet jeho stav pod kontrolou. Většina nemocných je schopna vykonávat svoji práci a účastnit se běžného života. Samozřejmě jsou i situace, kdy se léčba nedaří," vysvětluje Rektor.

Obě nemoci, jak schizofrenii, tak bipolární afektivní poruchu tedy rozhodně není dobré brát na lehkou váhu.  Co se týče schizofreniků, svůj život jich dobrovolně ukončí kolem 10 %.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz