H-System

Část klientů H-Systemu odškodní stát. Musí ale stáhnout žalobu

Část klientů H-Systemu odškodní stát. Musí ale stáhnout žalobu
Zdroj: Profimedia

Stát odškodní asi 60 bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu za neúměrně dlouhé trestní řízení. Ministr spravedlnosti se rozhodl se sdružením Maják ukončit soudní spory a každému vyplatit zhruba sto tisíc korun. Na oplátku ale musejí poškození stáhnout své žaloby.

O odškodnění žádali bývalí klienti zkrachovalého H-Systemu už před 13 lety. Někteří z nich se ho dočkali, většina ale ani po dlouhých soudních jednáních nedostala nic. Teď jsou však spory mezi státem a sdružením Maják u konce. Informaci přinesl deník Právo.

"My jsme v průměru na jednoho poškozeného přiznávali částku sto tisíc korun, v součtu to vychází na 6 milionů 300 tisíc ze státního rozpočtu," uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Za nemajetkovou újmu dostanou klienti zhruba 18 tisíc za každý rok soudních průtahů. Poškození teď ale musejí vzít své žaloby zpět a po státu další peníze nepožadovat. Teprve pak ministerstvo spravedlnosti lidem ze sdružení Maják částky do 30 dnů vyplatí.

Související obsah

"Je to, řekněme, první gesto ze strany státu v této tíživé situaci H-System. Tu částku dostane pouze 60 lidí našeho občanského sdružení Maják, které dbalo svých práv," prohlásil zástupce sdružení Tomáš Rozsypal.

Do svých nedostavěných domů se nenastěhovali a o peníze investované do staveb přišli. Původně přitom od státu požadovali až 250 tisíc korun. "Pokud soudní řízení trvají nepřiměřeno dlouho, pak má každý, kdo je tím postižený, nárok na odškodnění," sdělila advokátka Majáku Hana Marvanová.

V jiné situaci jsou ale další klienti H-Systemu - jejich družstvo Svatopluk po krachu firmy dostavěli domy sami. Neměli však písemný souhlas konkurzního soudu.

Související obsah

Ústavní soud v srpnu rozhodl, že se členové družstva Svatopluk nemusí vystěhovat ze svých domovů, dokud se nerozhodne o jejich ústavní stížnosti. "Teď čekáme na jeho rozhodnutí, samozřejmě bude to trvat," doplnil člen družstva Svatopluk Miroslav Pidrman.

Majoritní akcionář H-systému Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

Lucie Linhartová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz