Domácí

Cirkusy nejspíš zůstanou! Proti zákazu je prý ministr zemědělství

Cirkusy se zvířaty zřejmě zůstanou v České republice zachovány. S informací v úterý přichází Mladá fronta Dnes. Proti zákazu drezury se údajně postavil sám ministr zemědělství Miroslav Toman.

Před měsícem a půl přitom právě ministerstvo zemědělství představilo novelu zákona, která počítala s úplným zákazem drezury v cirkusech. 

"Tato novela zákona s námi nebyla nijak projednávána, nijak konzultovaná, byla pouze projednávána a konzultována s ochránci zvířat a to si myslím, že není správné," řekl Jiří Berousek, ředitel Národního cirkusu Originál Berousek.

Ochránci zvířat jsou ale podle cirkusů zodpovědní za šíření řady nepravd a dezinformací. "Cílem naší kampaně Cirkusy bez zvířat je určitě úplný zákaz využívání všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech na celém území České republiky," vysvětlila Anna Bernátková z kampaně Cirkusy bez zvířat.

Související obsah

Cirkusy se zvířaty podpořila řada odborníků, mimo jiné zástupci Státní veterinární správy, Ústřední komise pro ochranu zvířat či prezident komory veterinárních lékařů.
 

"Ty protesty, které jsou proti cirkusu, vycházejí z absolutně neověřených a nerelevantních zpráv, které mezi sebou lidé síří a sdílí na Facebooku," řekl veterinář Dušan Usvald.

Ministr zemědělství, podle blízkého zdroje, považuje cirkusy za tradici, která by se neměla rušit. 

Na ministerstvu zemědělství aktuálně pracuje expertní skupina, která má situaci vyhodnotit. "Tak dobře, zpřísněmě kontroly, udělejme například ještě třeba nějaké licence, ale určitě nezakazujme," uvedl Hynek Navrátil, ředitel Cirkusu Humberto.

Podle Mladé fronty Dnes, je právě licencování cirkusů jedním z možných řešení.

reg/Jaromír Pavlík, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz