Vánoce

Dostali jste nevhodný vánoční dárek? Rady jak a do kdy ho vrátit!

Dostali jste nevhodný vánoční dárek? Rady jak a do kdy ho vrátit!
Zdroj: Getty Images

I když Vánoce přinášejí spoustu radosti, každý rok bohužel dostaneme i dárky, které se nám nehodí, nepotřebujeme je, nebo je už máme. Naštěstí se dají vrátit - jen nesmíte příliš otálet.

"Obecně platí, že uzavřená smlouva zavazuje a má být dodržena. Možnost odstoupit od smlouvy – vrátit koupenou věc oproti vrácení peněz – ještě k tomu bez udání důvodu, je spíše výjimkou z pravidla," upozorňuje časopis dTest.

Ale pokud je dárek koupený přes internet nebo po telefonu, vrácení je možné. I když je potřeba mít pár věcí na paměti. Podle zákona má totiž právo zboží vrátit jen ten, kdo ho koupil.

"Obchodníci většinou neřeší totožnost osoby, která zboží vrací, pokud se prokáže účtenkou či kupním dokladem. Vyhovět vám však nemusí, proto na to raději myslete," varuje dTest.

Pokud jste nevyhovující dárek pořídil přes e-shop, máte 14 dní od převzetí zboží na to ho zase vrátit. Vždycky ovšem e-shopu jasně oznamte, že využíváte svého práva na odstoupení od smlouvy - pošlete e-mail nebo využijte on-line formuláře, které některé e-shopy na stránkách mají.

"Pak máte dalších 14 dnů na to, abyste odeslali zboží zpátky. Oba kroky lze spojit dohromady, tedy poslat balík se zbožím a oznámením o odstoupení. Rozhodně ale nedělejte to, že zboží jenom pošlete zpátky bez ničeho," informuje časopis.

Související obsah

Aby vracený dárek dorazil k obchodníkovi v pořádku, uděláte nejlépe, když ho zabalíte do původního obalu a případně obložíte polystyrenem nebo jinou výplní.

Pokud ovšem věc vracíte v zákonné dvoutýdenní lhůtě, musí ho obchod přijmout i bez původního obalu. Pokud jde ovšem o zboží se speciálním obalem, může si za něj obchod něco naúčtovat.

Vrátit ale nejde všechno - zboží upravené na přání (třeba pero s vyrytým jménem), podléhající rychlé zkáze (například jídlo) nebo věci, které se nedají znovu zabalit a znovu prodat (třeba zubní kartáčky či jiná kosmetika).

"Dále sem patří zvukové či obrazové nahrávky (hudební alba, filmy na DVD) nebo počítačové programy a hry, pokud došlo k vybalení z původního obalu. Vracet se nedají ani noviny, periodika nebo časopisy – pro knihy však výjimka neplatí," vypočítává časopis dTest.

Ze zákona vám musí prodejce vrátit všechny peníze včetně nákladů na dopravu zboží k vám. „Nenechte se zarazit tím, že je povinen vrátit vám za dodání zboží pouze částku odpovídající nejlevnější variantě dodání zboží, kterou nabízí. Peníze vám bez vašeho souhlasu nemůže vrátit jiným způsobem, než jakým jste platili. Pokud zboží vracíte zpět podnikateli, poštovné platíte vy,“ upřesňuje Lukáš Zelený z dTestu.

V době kolem Vánoc některé e-shopy nabízejí možnost zboží vrátit až do jednoho měsíce - poté si ovšem může stanovit přísnější pravidla.

Na kamenné prodejny se právo bezdůvodně vracet zboží nevztahuje. I přesto řada obchodů umožňuje zboží vrátit či vyměnit zcela dobrovolně, každý podle vlastních pravidel. Nejlepší je se na vše vyptat už při nákupu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz