Antarktida

Vědci našli ztracený svět! V jezeře pod ledem může být nový život

Vědci našli ztracený svět! V jezeře pod ledem může být nový život
Zdroj: facebook

Vědci na Antarktidě se konečně navrtali do tajemného jezera, které leží asi pod kilometrovou vrstvou ledu. Odborníci se snaží zjistit, zda je v jezeře nějaký život.

Speciální vrták prorazil silnou vrstvu ledu, pod nímž Mercerovo jezero leží, na konci minulého roku. Výzkumníci oblast kolem vrtačky polévali horkou vodou, aby bylo možné přes ledovec, který vznikl zamrznutím řeky, provrtat. Píše o tom portál Daily Mail.

Jezero leží více než tisíc metrů pod povrchem a téměř tisíc kilometrů od polární stanice, kde má americký tým základnu. Vědci vytvořili vrtákem dva otvory nedaleko od sebe, k vodě v Mercerově jezeře se dostali během tří dnů.

Do jezera pak tým agentury SALSA Antarctica, který tvoří 45 vědců, techniků a dalších odborníků, spustil přístroje, které zjistí tamní podmínky. Tři podvodní kamery s vysokým rozlišením by mohly v tmavých vodách natočit možný život.

 

Vědci předpokládají, že najdou novou formu života, kterou dosud neznají - v podobě mikrobů. Ty by mohly také napovědět, zda bylo jezero v minulosti propojeno s mořem, jak se domnívají. "Netušíme, co by tam mohlo být. Právě to je taková zábava," prohlásil ekolog a vedoucí projektu John Priscu.

Související obsah

Některé vzorky bude vědecký tým analyzovat přímo na Antarktidě v mobilní laboratoři. Další výzkum pak bude následovat, zřejmě ale potrvá několik let. Odborníci budou zkoumat vlastnosti nalezených mikroorganismů, které podle nich ukazují na evoluci v extrémních podmínkách.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz