TV Nova slaví 25 let

Sedmý rok vysílání Novy: Konec světa a útěk Jiřího Kajínka

V dalším díle seriálu k pětadvaceti letům televize Nova se posuneme do roku 2000. Navzdory mnohým apokalyptickým předpovědím však rok konec světa nepřinesl.

Hned v úvodu nás tehdejší prezident Václav Havel v novoročním projevu vyzval, abychom se pokusili přelomový rok 2000 učinit rokem změny.

"Zda se uzavřeme sami do sebe a sebevražedně se odřízneme od světa, který nás obklopuje, nebo zda vezmeme na svá bedra spolu s ostatními břímě rozhodování o budoucnosti naší civilizace," řekl.

Česká národní banka uvedla při příležitosti nového tisíciletí do oběhu nové desetikorunové a dvacetikorunové mince od autorů Ladislava Kozáka a Vladimíra Oppla.

S rokem 2000 začalo fungovat i nové členění republiky na čtrnáct samosprávných krajů. Zájem o volby do krajských zastupitelstev byl však v roce jejich narození zklamáním.

Související obsah

Necelých čtyřiatřicet voličů zvolilo 675 členů zastupitelstev. Nejvíc jich získala ODS, vládnoucí sociální demokraté skončili čtvrtí.

Počátkem května zaplavil světové počítačové sítě virus s názvem I love you, ve kterém byl zakódovaný vzkaz "Nenávidím školu".

Virus napadl miliony počítačů po celém světě. Nevyhnuly se mu ani ty v Pentagonu a CIA. Škody se vyšplhaly až k deseti miliardám dolarů. Dodnes je tento virus označován za jeden z nejničivějších virů na světě.

U nás ale největší pozornost veřejnosti přitáhl útěk Jiřího Kajínka. Ten na podzim uprchl z Mírova, jedné z nejstřeženějších českých věznic. Tam si odpykával doživotní trest. Přeřezal ocelové mříže v okně své cely a na zem sešplhal po pětimetrovém laně svázaném z prostěradel.

Související obsah

Ihned se rozběhlo rozsáhlé pátrání, které mělo 8. prosince úspěšný konec. Kajínka dopadl Útvar rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého.

Tehdy Kajínek nemohl tušit, že se o 17 let později dostane na svobodu. Stalo se tak díky milosti tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana.

A u prezedentů ještě zůstaneme. O vítězi prezidentských voleb v USA musel v roce 2000 nakonec rozhodnout až Nejvyšší soud. Jednalo se totiž o jedny z nejtěsnějších voleb v historii Spojených států, kandidáty dělilo jen několik stovek hlasů. Do Bílého domu nakonec usedl republikánský kandidát George W. Bush.

Související obsah

Na obrazovkách televize Nova se poprvé objevila populární vědomostní soutěž Chcete být milionářem a také zábavní pořad sourozenců Gondíkových Gogo show. Začalo se vysílat také legendární Tele Tele, parodie televizních pořadů a seriálů vysílaných televizí Nova.

Velkým úspěchem skončily olympijské hry v australském Sydney, kde naši získali 8 medailí. Zlatý kov si domů odvezli kanoistka Štěpánka Hilgertová a oštěpař Jan Železný.

Česká kulturní scéna se musela rozloučit s oblíbeným hercem Jiřím Sovákem. Svou hudební dráhu ukončila tragicky na dálnici D1 brněnská funk-rocková hudební skupina Narvan. Při dopravní nehodě na 188. kilometru zahynuli zpěvák Mario Feinberg a kytarista Martin Pokora.

Na svůj poslední závod se v roce 2000 vydal Emil Zátopek. Československý atlet, přezdívaný lokomotiva, který vybojoval na letních olympijských hrách čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Zemřel ve věku 78 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Píše se na Deník.cz