TV Nova slaví 25 let

Methanol, zatčení Ratha nebo Olympiáda! Takový byl rok 2012

V roce 2012 policie zatkla Davida Ratha s krabicí od vína, ve které bylo několik milionů. Dále ztroskotala výletní loď Costa Concordia a Česko zasáhla methanolová aféra. Úspěšné však byly Letní olympijské hry v Londýně, ze které si česká výprava odvezla jedenáct medailí.

Rok 2012 byl na české politické scéně bouřlivý. Po vleklé krizi se z vlády rozhodlo odejít uskupení Věci veřejné. To se ale části jeho poslanců nelíbilo, ze strany proto odešli a založili platformu LIDEM, v jejímž čele stanula Karolína Peake. Nový kabinet získal důvěru 105 poslanců 27. dubna.

Několik dní před klíčovým hlasováním zaplnili Václavské náměstí demonstranti. Vyjádřit svůj nesouhlas s vládními reformami a úspornými opatřeními přišlo na sto tisíc lidí. Předseda odborů Jaroslav Zavadil označil vládu za nejhorší od roku 1950, svá slova poté odvolal.

Premiér Nečas v průběhu roku vyměnil několik členů kabinetu. Novou ministryní obrany se stala Karolína Peake. Funkci zastávala osm dní, poté ji premiér odvolal. První den v úřadu totiž odvolala tři klíčové muže vedení, což se Nečasovi nelíbilo.

Související obsah

Na pondělí 14. května asi nikdy nezapomene poslanec ČSSD, David Rath. Toho zatkla policie s krabicí od vína, ve které měl místo lahví 7 milionů korun. Při domovních prohlídkách u něj našla dalších deset milionů korun, 30 milionů pak objevila v domě ředitelky Kladenské nemocnice - Kateřiny Pancové.

Policisté poslance, spolu s dalšími zadrženými, obvinili z poškozování zájmů EU, přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadávání veřejných zakázek.

Ani v roce 2012 se nám nevyhnuly tragédie. Českou republiku zasáhla methanolová aféra. Jedovatý methanol v pančovaném alkoholu připravil o život 48 lidí, dalších 132 konzumentů se otrávilo. Na vlnu otrav reagovalo Ministerstvo zdravotnictví vyhlášením historicky první, byť jen částečné, prohibice. Nejvyšší soud vyměřil dvěma hlavním pachatelům doživotní tresty.

Související obsah

Rušno bylo i v Itálii. U toskánských břehů najela výletní loď Costa Concordia s 4 234 lidmi na palubě na útes. V trupu plavidla se vytvořila trhlina a loď se převrátila na bok. Při neštěstí přišlo o život 32 lidí. Kapitána, který loď opustil mezi prvními, poslal italský soud na 16 let do vězení.

Obrovským úspěchem skončily pro naše sportovce Letní olympijské hry v Londýně. Česká výprava na nich vybojovala celkem jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté. O ty se postarali veslařka Miroslava Knapková, oštěpařka Bára Špotáková, pětibojař David Svoboda a cyklista Jaroslav Kulhavý.

Související obsah

Slavilo se i ve Velké Británii a hned dvakrát - poprvé při příležitosti 60 let královny Alžběty II. na trůnu a znovu, když princ William s vévodkyní Kate oznámili, že očekávají svého prvního potomka.

Na obrazovkách Novy v té době běžely premiérové díly oblíbeného seriálu Gympl s ručením omezeným a odstartovala i pěvecká soutěž The Voice Československo.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz