Věda

Sledujte další superměsíc, bude nejjasnější v letošním roce

Sledujte další superměsíc, bude nejjasnější v letošním roce
Zdroj: Profimedia

Druhý superměsíc je za rohem, milovníci sledování noční oblohy si sledování Měsíce mohou užít už v úterý v noci. Co je to ale vlastně superměsíc? Do vysvětlení se pustila astronomka americké vesmírné agentury NASA.

V letošním roce jsme byli svědky jednoho superměsíce, velmi rychle se blíží další. Už v úterý 19. února nás čeká nejjasnější superměsíc letošního roku. Do vysvětlování toho, co je superměsíc, se pustila i americká NASA.

"Stejně jako oběžné dráhy všech těles ve Sluneční soustavě i oběžná dráha Měsíce kolem Země není kruhová, naše družice obíhá po eliptické dráze, Země je mírně vycentrovaná směrem od středu. Díky tomu existují dva extrémy vzdálenosti známé jako perigeum a nejvzdálenější apogeum. Když je Měsíc nejblíže a je kolem dne od úplňku, jev se pak nazývá superměsíc, protože vypadá větší a jasnější," vysvětlila astronomka americké vesmírné agentury NASA Mitzi Adamsová.

Měsíc se v úterý dostane nejblíže Zemi šest hodin po úplňku, v té chvíli bude 356 761 kilometrů od Země. Lednový superměsíc byl o něco vzdálenější, provázelo ho ale zatmění.

Poslední letošní superměsíc nastane 19. března., v tomto případě bude měsíc podle NASA ještě blíže, úplněk ale nastane o jeden den a pět hodin před peregeem.

Související obsah

Pro sledování superměsíce je podle Adamsové velmi vhodné, když se Měsíc zrovna nachází kolem horizontu a kolem jsou další předměty, Měsíc se pak zdá větší a jasnější.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz