Zahraničí

Američanům dochází s Trumpem trpělivost. Podali na něj žalobu

Kalifornie, New York a dalších 14 států USA žaluje amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli vyhlášení stavu nouze. Zneužívá prý své moci, aby mohl financovat zeď na hranicích s Mexikem.

Zneužití moci, okrádání daňových poplatníků, porušení ústavy - tak zástupci 16 států, které žalují prezidenta Trumpa, mluví o vyhlášení stavu nouze. Trump se jím snaží získat potřebné finance na stavbu zdi na hranicích s Mexikem.

"Nejironičtější na tom je, že prezident ví, že vyhlášení stavu nouze je problematické. On sám řekl, že bude čelit žalobám. Věděl to. Sám řekl, že pravděpodobně prohraje," uvedl generální prokurátor Kalifornie Xavier Beccerra.

Americký Kongres po dlouhých peripetiích schválil rozpočet, ve kterém je na stavbu zdi určeno v přepočtu téměř 32 miliard korun. Trump ale původně žádal mnohem víc. Díky stavu nouze by z jiných prostředků mohl získat skoro pětkrát tolik, tj. více než 152 miliard korun.

Související obsah

V Chicagu, New Yorku, Washingtonu DC a dalších městech se proti Trumpovu rozhodnutí konaly demonstrace. "Žádáme Kongres, aby zastavil Trumpův falešný stav nouze," ozývalo se na demonstracích.

Ema Klementová, sei, sei
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz