Zahraničí

Krize v Kašmíru: Pákistán otevřel vzdušný prostor pro některé lety

Krize v Kašmíru: Pákistán otevřel vzdušný prostor pro některé lety
Zdroj: Profimedia

Pákistánský vzdušný prostor byl i ve čtvrtek ráno uzavřen pro civilní lety. To výrazně komplikovalo vzdušný provoz, některá letadla létala kvůli omezení mnohem delší cestou a nabírala několikahodinová zpoždění. Důvodem je stále trvající krize mezi dvěma jadernými mocnostmi. Dopoledne pak došlo k otevření vzdušného prostoru pro některé lety.

Už od středečního konfliktu mezi Pákistánem a Indií byl pákistánský vzdušný prostor uzavřen pro civilní lety. Díky tomu muselo ohromné množství spojů změnit svou trasu.

Jedním z extrémů je například let z Taškentu v Uzbekistánu do indického Amritsaru. Letadlo zvládne podle portálu Flightradar24 cestu v průměru za dvě hodiny a dvanáct minut, kvůli obletu ale cesta trvala více než šest hodin.

Ve čtvrtek dopoledne došlo k dočasnému otevření vzdušného prostoru pro některé lety, omezení ale stále nebylo zcela zrušeno.

Extrémní cesta letu UZB441 kvůli uzavření pákistánského vzdušného prostoru pro civilní lety.

Krizi výrazně vystupňovalo sestřelení dvou indických letounů, kterému předcházelo ostřelování území Kašmíru, který si obě země nárokují. V současnosti Pákistán i Indie ovládají pouze část oblasti.

Jeden sestřelený letoun havaroval na pákistánském území, armáda zajala pilota. Ten ze zajetí poslal vzkaz s tím, že se pákistánská armáda chová velmi profesionálně a že je v pořádku. Pilot zdůraznil, že by stejné chování očekával i od indického vojska. Indie požaduje jeho okamžité propuštění.

Související obsah

Napětí mezi Pákistánem a Indií roste od poloviny února, kdy sebevražedný atentátník zaútočil na indický polovojenský konvoj a zabil nejméně 40 vojáků.

Na reportáž TV Nova o sestřelení dvou indických letadel se můžete podívat zde:

klma, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz