Domácí

Babiš se chystá za Trumpem. Co veze za dar, prozradit nechtěl

Už zítra po poledni odletí Andrej Babiš na návštěvu Spojených států. V Bílém domě se setká s prezidentem Donaldem Trumpem. Debatovat chce například o dovozních clech na evropská auta. Zatím ovšem tají, co nejmocnějšímu muži světa a jeho manželce poveze jako dar.

Setkání amerického prezidenta se zahraničním politikem trvá obvykle půl hodiny. Českého premiéra Trump přijme ve čtvrtek. "Určitě bude téma vlastně obchodní vztahy mezi Evropskou unii mezi Spojenými státy ohledně uvažovaných, doufejme, že to nenastane, cel na osobní automobily do Spojených států," sdělil český premiér.

Babiš už dříve vyzval přes sociální sít, aby mu lidé poradili, co má nejmocnějšímu muži a miliardáři přivézt. "Ten dárek, který já jsem vybral, je to inspirace z návrhu lidí z facebooku," vysvětlil Babiš.

Často padaly návrhy jako české sklo, hodinky, zbraně, ale v drtivé většině převažovala slivovice. Nicméně dát americkému prezidentu tradiční český alkohol, by bylo diplomatické faux pas.

"Říkám, že jsem nikdy neměl ani skleničku. Nikdy jsem neměl alkohol. Dokážete si představit, kdybych měl? Jaký by to byl binec? To by bylo vůbec nejhorší na světě," nechal se slyšet Trump.

"Je to takový symbolický dar. Souvisí to se stým výročím našeho státu," prozradil Babiš. Jedním z často navrhovaných darů byla také pistole. "Já bych mu tedy daroval pistoli ČZ z loňské limitované série k založení Československa. Je to nádherná práce českých rukou a krásná zbraň, potěší každého skutečného muže. Nemám vás rád pane premiére, ale když si nevíte rady, poradím rád. Alespoň se vyhneme nějaké ostudě," napsal na sociálních sítích uživatel Ignacius Placatka Reilly.

Lidé navrhovali moravské uzené, klobásy, knedlíky a někteří radili dovézt rovnou kuchaře. Ať už dostane americký prezident cokoliv, dar si nechat nesmí. Putuje totiž do archivu a pak do prezidentské knihovny. Jedinou možností je, že by si jej Trump po konci svého mandátu odkoupil za tržní cenu.
 

František Bůžek / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz