Domácí

Babiš zamířil za prezidentem USA, Trump přijme i premiérovu ženu

Premiér Andrej Babiš odletěl na oficiální návštěvu do Spojených států. Za dva dny ho i s manželkou v Bílém domě čeká setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ženou Melanií.

Premiér Andrej Babiš v úterý krátce po poledni odletěl vládním speciálem z letiště ve Kbelích do Washingtonu. Oficiální návštěva Spojených států potrvá tři dny. Hlavním bodem programu je schůzka s prezidentem Donaldem Trumpem.

"Pro Českou republiku je to velice důležitá návštěva, protože poslední návštěva byla před osmi lety. Myslím si, že je to velmi symbolické, protože je to 30 let od sametové revoluce," sdělil Babiš.

Poprvé přijme prezident Spojených států v Oválné pracovně i manželku českého premiéra. Státníci by spolu měli řešit kybernetickou bezpečnost, vzájemnou spolupráci obou zemí nebo příspěvky do NATO.

Andrej Babiš by také měl během schůzky pozvat prezidenta Trumpa na návštěvu České republiky. Jako první český vrcholový politik také navštíví centrálu CIA a zajde i na basketbalový zápas místních Wizzard za které hraje jediný Čech v NBA Tomáš Satoranský.

Premiér Babiš není zdaleka prvním českým politikem, který byl na oficiální návštěvu do Bílého domu pozván. Už v roce 1918 navštívil Oválnou pracovnu Tomáš Garrigue Masaryk a během druhé světové války Edvard Beneš.

Poté následovala téměř 50 let dlouhá pauza. Jako první zpoza bývalé železné opony zavítal do Bílého domu prezident Václav Havel v roce 1990. Sešel se s prezidentem Georgem W. Bushem. O několik let později měl schůzku i s prezidentem Clintonem nebo Georgem Bushem mladším.

Související obsah

S prezidentem Billem Clintonem se sešel i Václav Klaus, tehdy zastával roli premiéra. Stejnou funkci zastával i Miloš Zeman v roce 2001, když se sešel s Georgem Bushem mladším. S americkým prezidentem se naposledy sešel premiér Petr Nečas. V roce 2011 měl schůzku s Barackem Obamou.
 

Kateřina Vodvářková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz