Stavební zákon

Jeden úřad, jedno razítko. Nový stavební zákon jde na stůl vlády

Novým stavebním zákonem, který by měl zásadně zjednodušit a zrychlit žádosti o stavební povolení, se bude už koncem března zabývat vláda.

Zákon předpokládá zřízení nové struktury stavebních úřadů, vzniknout má nejvyšší stavební úřad. Pro získání stavebního povolení by měla stačit jediná žádost , kterou žadatel podá na jeden úřad a následně by získal jen jedno razítko a rozhodnutí do 60 dnů.


Obce už také nebudou moci věcně vstoupit do územního řízení. Úředníci stavebních úřadů by také nově spadali pod stát. Výhodou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové by byl hlavně fakt, že pokud by v jednom městě chyběli úředníci, úřad by povolal úředníky z jiného města. Starostové ale už ted upozorňují na nedostatek zaměstnanců na úřadech.

Související obsah


Podle ministerstva se také sjednotí agendy po vzoru katastru nebo finančních úřadů. Když vše dobře půjde, mohl by nový stavební zákon platit už od ledna 2022. Věcný záměr nového stavebního zákona byl od ledna v mezirezortním připomínkovém řízení. Za tu dobu získal prý 1600 připomínek.

pez, Jana Schillerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz