Střídání času

Blíží se střídání času. Mělo být poslední, ale bude to jinak

Dlouho vyhlížený příchod jara s sebou nese pro mnoho lidí velkou nepříjemnost. Tou je střídání času. A Českou republiku čeká právě to méně příjemné, bude se muset vstávat dříve.

Čas se na letní změní v neděli ráno. Ve dvě hodiny se ručička posune na třetí, spánku bude tedy o hodinu méně. Výhodou je, že je změna plánovaná na den volna, odpůrci brzkého vstávání si tak budou moci přispat.


Slunce by v neděli mělo vyjít okolo 6:40, večer zapadne zhruba o půl osmé. Nejvýše už nebude v poledne, ale krátce po jedné hodině odpoledne.

K debatě o ukončení střídání času přidala své stanovisko i Akademie věd České republiky. "Lépe se synchronizují biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější dobu ve vztahu k pracovní době a školnímu času. Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkony se zlepší," vysvětlila chronobioložka Akademie věd Alena Sumová.

Související obsah


"Zrušení změn času nabízí nyní jedinečnou příležitost ke zlepšení celkového zdraví společnosti zavedením stálého Standardního času," doplnila Sumová. Zimní čas podle ní nabízí lepší kvalitu spánku, je zdravější pro srdce a kladně ovlivňuje i tělesnou hmotnost.


Střídání času je téma, které se často objevuje v různých diskuzích. Podle anket TN.cz je asi 80 procent lidí pro zrušení střídání času, celkem asi dvě třetiny čtenářů by volily zachování letního času. Mnozí jsou ale unavení neschopností Evropské unie se dohodnout na společném řešení, konečné zrušení střídání času nastane zřejmě až v říjnu 2021. Přitom mělo být hotovo již letos.


"Navrhuji kompromis, dáme si hodinky o půl hodiny dopředu a to celá Evropa," navrhuje jeden ze čtenářů TN.cz. Ozývají se ale i lidé, kteří by nic neměnili. "Nechte to být, nic neměňte. Každý čas má svoje. A není to žádný záhul," stojí v jednom z komentářů. "Změna času mi nevadí, ale když jsem na noční a čas se mě posune o hodinu nazpět, vraždil bych," doplnil další čtenář.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Připravte tělo nenásilně se na změnu času
Změnou času trpí nejvíc ti nejmenší: Jak přivyknout děti na nový režim?

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz