Domácí

Učitelé protestují kvůli nedostatku peněz! Oblékli se do černé

Někteří učitelé přišli u příležitosti Dne učitelů do zaměstnání v černé barvě. Chtějí tak vyjádřit nesouhlas s dlouhodobým podfinancováním českého školství, které má dopad nejen na současné pedagogy, ale také na mladé absolventy, pro něž přestává být povolání pedagoga atraktivní. Chtějí také vyjádřit nesouhlas s některými novými opatřeními.

Pedagogická komora, největší školský spolek v České republice, vyzvala pedagogy a školské pracovníky, aby ve čtvrtek na Den učitelů přišli do práce oblečeni do černé barvy.

"České školství je extrémně podfinancované, ministerstvo školství neumožňuje profesním organizacím podílet se na přípravě změn ve vzdělávání, odkládá se revize inkluze, náročná práce pedagogů není doceněna, odměna pro třídní učitele neodpovídá ani výši minimální mzdy," upozorňuje Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora, na největší aktuální problémy. Sárközi se také obává případného přílivu pracovníků s nepedagogickým vzděláním. Podle něj to bude mít negativní dopad na kvalitu výuky.

Účastní se i vaše škola protestní akce? Dejte nám vědět. Fotky a videa posílejte na adresu Jana.Schillerova@nova.cz!

Učitelé mohou na stránkách pedagogické komory dokonce dát vědět o tom, že se zapojí, vyplněním formuláře. Komora podporuje také protestní akce slovenských učitelů. Na akci a špatnou situaci ve školství upozorňuje také Učitelská platforma.

Kromě podfinancování je podle Platformy obrovským problémem také zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize. Výsledkem je podle nich pak nedostatek mladých učitelů, což pocítí stát v momentě, kdy do důchodu odejde nejsilnější pedagogická generace.

"Máme jedny z nejnižších platů v zemích OECD, mladý učitel nemá motivující vyhlídky kariérního růstu a technologické zázemí škol je pro moderní výuku často nedostačující. Je jen otázkou času, kdy mladí učitelé rezignují úplně," upozorňuje na problematickou situaci Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka.

Související obsah

Akce Vidíme to černě probíhá ve čtvrtek 28. března 2019. Učitelé mají přijít do práce buď v černém oblečení, nebo s černou páskou. Problémy sužují české školství dlouhodobě. Tento týden v úterý například odhlasovali poslanci navýšení platu učitelům. Jenže už další den ráno to začali zpochybňovat. O rozhodnutí pochybovali především poslanci, kteří u hlasování nebyli. Podle některých se vládní koalice zalekla a uvědomila si, že na to nemá peníze. Hlasování proběhlo znovu a návrh zákona byl odmítnut.

mj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz