Autismus

Česko se zahalilo do modra. Vyjadřuje podporu autistům

Česko se v úterý zapojilo do Světového dne porozumění autismu. Na podporu lidem, kteří touto duševní poruchou trpí, se večer modře rozsvítí některé budovy. Modrá barva je symbolem komunikace a sebevyjádření, tedy dovedností, se kterými mají autisté největší potíže.

Každé 75. dítě u nás trpí autismem. Ve světě je takových lidí osmdesát milionů a podle odborníků je případů rok od roku více. Že případů přibývá, potvrdila TV Nova i sociální pracovnice Gabriela Mariánková. "V posledních týdnech přibylo několik rodin," prozradila Mariánková.

Jde o vývojovou duševní poruchu, projevující se stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Takový člověk svérázně reaguje na ostatní. Například jako dvouletá dcera paní Schnittová.

"Já už jsem měla podezření v osmém měsíci, kdy jsem na to byla sama. Nereaguje na jméno, neukazuje vám takové ty dětské hrátky, jako paci, paci, pacičky," popisuje chování své dcery Michaela Schnittová.

Právě mezinárodní den autismu má poukázat na to, jak těžké je pro autisty začlenit se do společnosti a také o ně pečovat. Na podporu autismu se lidé oblékli do modra. Modře se také rozsvítily některé památky a instituce.

Související obsah

"Modrá je barva porozumění a tím vyjadřujeme podporu lidem s autismem a jejich rodinám," vysvětluje sociální pracovnice Gabriela Mariánková.

Modrá barva v Praze pohltila třeba Petřínskou rozhlednu nebo Kramářovu vilu. "V České republice žije s některou s forem autismu zhruba 250 tisíc lidí, kterým se může lépe žít jen kvůli tomu, že budeme mít o autismu lepší povědomí," vzkázal premiér Andrej Babiš.

Související obsah

V jiných městech se rozsvítila modře náměstí, radnice nebo úřady. "My bychom chtěli tímto modrým osvětlením dát najevo, že bychom měli ty lidi vnímat a být tolerantní," myslí si hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

V Brně na podporu autismu mají speciální modrou tramvaj. Brázdit koleje tam bude do konce dubna. Autismus se nedá léčit. Složitá je i diagnostika nemoci. První mezinárodní den, který na tuto problematiku měl upozornit, se konal v roce 2008

vbo, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autismus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz