Justiční zločin

Odseděl si 30 let za vraždy, lidé věří v jeho nevinu a posílají tisíce

Stovky lidí dojal příběh Romana Ševčíka, který strávil 20 let ve vězení a 10 let v léčebně za dvě vraždy a dva pokusy o vraždu, které tvrdí, že nespáchal. Případ provází celá řada pochybností, Ševčík usiluje o obnovu řízení, kde by mohl očistit své jméno. Lidé mu do začátků na svobodě posílají peníze.

Pokud Roman Ševčík zvládne očistit u soudu své jméno, bude jeho případ zřejmě největším justičním omylem v moderní české historii. Ševčíka odsoudili v roce 1990 za dvojnásobnou vraždu a pokus o další dvě vraždy k 21 letům vězení. Tvrdí ale, že nic z toho, co mu rozsudek přisuzoval, nespáchal.

V březnu byl Ševčík po 30 letech propuštěn na svobodu, 20 let strávil ve vězení, posledních 10 pak v psychiatrické léčebně. V současné době se domáhá nového procesu. Případná revize bude podle místopředsedy spolku Šalamoun Václava Peričeviče, který se Ševčíka zastává, záviset na tom, jak soudy rozhodnou v otázce pachových stop, ty byly proti Ševčíkovi hlavním důkazem. Spolek napadá jejich věrohodnost.

Ševčík se nejprve k činu přiznal, údajně pod nátlakem vyšetřovatele včetně bití, později ale své přiznání odvolal. Několik svědků vypovědělo, že byl v době útoku úplně někde jinde, jedna z napadených ho jako pachatele vyloučila. Tomu že je nevinný, věří desítky lidí.

Spolek Šalamoun v jeho prospěch zřídil transparentní účet. Během dvou týdnů mu více než 100 dárců poslalo přes 142 tisíc korun. Nejčastěji přispívají 500 nebo 1000 korun, peníze poslali i další lidé spojení se spolkem, třeba babička nedávno soudy viny zproštěného Lukáše Nečesaného či advokátka Petra Kramného Jana Rejžková.

 

Související obsah

"Šokovalo nás, jak velkou vlnu solidarity to vyvolalo. Peníze posílají i lidé z obce Křtiny, kde Roman před uvězněním žil. Další nám nabízejí, že by mu poskytli nábytek a další vybavení," řekl TN.cz místopředseda spolku Václav Peričevič. Dodal, že obec dokonce sdílela informace o sbírce na oficiálním facebookovém profilu. Další člověk nabídl, že bude Ševčíkovi přispívat každý měsíc po dva roky.

Podporovatelé se teď snaží Ševčíkovi sehnat práci. Muž má částečný invalidní důchod, protože při pokusu o sebevraždu přišel o nohu. Z peněz, které mu už lidé poslali, se mu podařilo složit kauci na nájem malého bytu. "Po 30 letech konečně dosáhne díky všem skutečné svobody. Roman si chce pořídit pejska z útulku, protože zvířata miluje a celou dobu k nim nemohl," dodal Peričevič.

 

Související obsah

Znásilnění a pokus o sebevraždu

Případ od počátku provázejí nejasnosti a pochybnosti. Zavražděné byly teta a babička Ševčíka, podle tří svědků byl ale v té době 20 kilometrů daleko, nenašel se žádný přímý důkaz, proti němu svědčila jen půl roku po činu odebraná pachová stopa. Ševčíka, který byl lehce mentálně zaostalý, měli při výslechu několikrát zmlátit a vynutit tak z něj přiznání. Že se z výslechu vrátil zbitý, potvrdila i jeho rodina.

Proti prvoinstančnímu rozsudku se Ševčík neodvolal, údajně proto, že mu bylo vyhrožováno, že by od odvolacího soudu mohl dostat trest smrti. Rozsudek tak nikdy neprozkoumal jiný soud.

Podmínečného propuštění se podařilo dosáhnout až před 10 lety, jenže protože měl čin zřejmě sexuální motiv, měl Ševčík vedle odnětí svobody nařízenou i ústavní léčbu, a tak z věznice putoval do léčebny. Aby se léčil souběžně z výkonem trestu, mu předtím nedovolili.

Reportáž pořadu Na vlastní oči o kauze Romana Ševčíka:

Na jedné vycházce z léčebny se pokusil o sebevraždu, v Brně skočil pod vlak. Přežil, ale přišel o nohu. Vzít si život se pokusil několikrát i ve vězení. Tam jej také několikrát hromadně znásilnili spoluvězni.

Jeho propuštění se dočkala i Věra Kovářová, Ševčíkova bývalá učitelka. Celých 30 let bojovala za to, aby svého bývalého studenta dostala z vězení a prokázala jeho nevinu. Pokud se to Ševčíkovi v případě obnovy procesu podaří, odškodné, na které bude mít za 30 let za mřížemi nárok, bude zřejmě astronomické.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz