Ekonomika

Vepřové v Česku silně podraží. Z evropských pultů zmizí do Číny

Letošní rok bude rokem drahých potravin - k zelenině či pečivu se přidá i vepřové, které podle ekonoma podraží o desítky procent. Důvodem je nedostatek vepřového v Číně, která proto bude muset ve velkém odkupovat maso z Evropy. Na českých pultech tak bude obtížnější vepřové sehnat, což se odrazí na jeho ceně.

Ceny potravin v Česku od loňského roku astronomicky rostou. Dosud nám útěchou mohlo být alespoň to, že příliš nerostla cena masa. To se ale letos změní.

Vepřové na evropských trzích zdražuje - jatečně zpracovaná prasata za poslední měsíc podražila o pětinu. A cena už zpracovaného masa na pultech narostla dokonce až o 40 %. A bude hůř.

"Důvodem zdražování vepřového není sucho, ale Čína. Tamní chovy decimuje africký mor prasat, takže se o to více musí dovážet z jiných zemí, včetně evropských. To žene cenu evropského vepřového vzhůru a Češi musí počítat pro nejbližší měsíce se zdražením vepřového až o desítky procent," vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda.

Aby špatných zpráv nebylo málo, v důsledku nedostatku vepřového budou zdražovat i jiné druhy masa. "S tím, jak budou dražší vepřové v jídelníčku více nahrazovat například hovězím či kuřecím, nastane posléze růst cen také u těchto dalších druhů masa, byť ten již by neměl být tak výrazný jako v případě vepřového," tvrdí Kovanda.

 

Související obsah

Tenhle rok se při nákupu potravin pořádně plácneme přes kapsu. Česko čelí největší drahotě za posledních více než šest let. Na historickém maximu je cena brambor či cibule. I letos zemědělci očekávají sucho a slabší úrodu, takže zlevňování potravin se zřejmě jen tak nedočkáme.

"Spirála růstu cen zeleniny či pečiva kvůli letošnímu velmi pravděpodobnému opětovnému suchu získá další impuls, takže Češi musí počítat s dalším citelným zdražováním," uvádí Kovanda.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz