Dieta

Diety vám mohou ublížit! Expert odpověděl, jak zhubnout trvale

Diety vám mohou ublížit! Expert odpověděl, jak zhubnout trvale
Zdroj: Profimedia

Příchod léta a vidina "plavkové sezony" pro mnoho lidí znamená drastickou dietu, od které si slibují, že rychle zhubnou. Některé diety jsou ale nebezpečné pro naše zdraví a mohou spíše uškodit. Dietolog Petr Fořt na chatu čtenářům poradil, jak hubnout zdravě.

Přání zhubnout patří mezi nejčastější předsevzetí Čechů. Jen málokdo ale dokáže přísná pravidla, která si nastaví, opravdu dodržet. A tak je pět mesíců po Novém roce často "plavkové" tělo v nedohlednu, proto se lidé uchylují k drastickým dietám.

Na nesmyslné diety, které jako "zaručený způsob, jak zhubnout" často kolují mezi lidmi, chce upozornit Mezinárodní den proti dietám, připadající na 6. května. Ať už jde o různé pilulky nebo jedení jen jednoho druhu potravin, mohou tyto diety lidem spíše ublížit.

Jakou dietu odborníci doporučují dodržovat a které jsou naopak škodlivé? Není zrovna ta, kterou se řídíte vy, nebezpečná? A jak hubnout zdravě tak, abyste po vysazení diety ihned nepřibrali? Na to odpověděl dietolog Petr Fořt.

Všechny odpovědi najdete zde:

 

"Žádná, tím méně komerční dieta, nemůže zajistit zhubnutí a poté stabilizaci snížené váhy po delší dobu. Všechny dietářky nakonec skončí s jojo efektem," uvedl Fořt s tím, že většina známých diet byla podle něj "zneužita" laiky, kteří se na nich snaží vydělat.

Vyjádřil se mimo jiné k tzv. keto dietě, dělené stravě, jídelnčku podle Antónie Mačingové či paleo stravě. "Nefandím dietám! Principem prevence tloustnutí je strava s omezeným obsahem cukrů, s dostatek kvalitních bílkovin a zeleniny a vlákniny a probiotik," napsal dietolog.

Podle odborníka na výživu je, pokud chcete zhubnout, důležité sice snížit celkový příjem energie, ale pouze rozumně, a nezapomínat na pohyb. Pozor byste si měli dávat také na dostatečný příjem tekutin. "Není pravda, že musíte vypít až tři litry denně. Stačí 1,5 až dva litry v závislosti na prostředí a na tom, kolik jíte zeleniny a ovoce," sdělil Fořt.

Související obsah

Petr Fořt je jedním z nejzkušenějších a nejuznávanějších dietologů v České republice. Své zkušenosti předává mladším kolegům. Přednášel třeba na univerzitách v Praze v Brně a v Olomouci. Výživu s ním probírají i přední čeští sportovci.

Petr Fořt se narodil v roce 1946. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Působil coby odborný asistent v oboru imunochemie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Dvacet let pracoval coby vědecký pracovník v oboru fyziologie a dietologie ve vrcholovém sportu.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz