Pravdy a lži

Debata s Okamurou: Deset výroků, sedm lží! Kdy mluvil pravdu?

Debata s Okamurou: Deset výroků, sedm lží! Kdy mluvil pravdu?
Zdroj: Profimedia

Hostem pátého speciálního vydání pořadu Napřímo byl ve čtvrtek předseda SPD Tomio Okamura. Řeč byla o politických rivalech SPD, migrantech či dvojí kvalitě potravin. Podívejte se, v jakých případech mluvil šéf SPD pravdu a v čem lhal.

Svobodu a přímou demokracii (SPD) v debatě před volbami do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 24. a 25. května, zastupoval její předseda Tomio Okamura. Moderátor Jaroslav Brousil začal diskuzi nezvykle otázkou na aktuální domácí témata.

Protichůdné reakce vyvolala nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Tisíce lidí proti ní demonstrovaly v Praze i v dalsích městech, třetí protest je znovu svolán na pondělí. Okamura kritizoval politiky, kteří se na demonstraci objevili.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Na pódiu se tam (na demonstraci - pozn. red.) střídají politici ODS, KDU-ČSL, ČSSD, kteří umožnili vládu Andreji Babišovi.

Odůvodnění

Na demonstraci vystoupili zástupci šesti stran včetně zmíněné ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Druhou vládu premiéra Andreje Babiše ale při hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně 12. července 2018 podpořilo 105 poslanců hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Zákonodárci ODS a KDU-ČSL hlasovali proti návrhu.

Tomio Okamura
Neověřitelné
Tomio Okamura

Dále tam byl poslanec Pirátů. Vždyť na týden staré akci policie potrestala více než sto účastníků za to, že tam dokonce distribuovali v Praze na jejich pochodu pod záštitou pražského primátora tvrdé drogy.

Odůvodnění

Policisté v souvislosti s pochodem za legalizaci marihuany, který proběhl 4. května pod záštitou primátora Zdeňka Hřiba, zjistili přes 100 přestupků - ve valné většině přechovávání omamných a psychotropních látek, ne za distribuci drog. Zajistili také přes 75 gramů marihuany, která je označována za měkkou drogu, několik dávek pervitinu a 62 tablet extáze, která je na hranici měkkých a tvrdých drog. Zadrželi také dvě osoby pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy (kam už distribuce drog spadá) a pro podezření z trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

Související obsah

Poté už přišla řeč na evropská témata. SPD dlouhodobě usiluje o zrušení Evropské unie a návrat ke stavu, který fungoval v době Evropského hospodářského společenství. Podle Okamury nemůže Česko bez souhlasu EU utvářet ani vlastní bezpečnostní a azylovou politiku, což vede k rostoucí migraci.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Probíhají tady nějací migranti, o kterých se neví, občas nějakou špičku ledovce nám tady někdo, policie zachytí.

Odůvodnění

Počet migrantů přicházejících do Česka ilegálně se podle policejních statistik výrazně nezvyšuje. V období od 1. ledna do 31. prosince 2018 bylo na našem území zjištěno při nelegální migraci celkem 4992 osob. Z hlediska státní příslušnosti převládají občané ze třetích zemí, nejčastěji z Ukrajiny (1470 osob), Moldávie (567 osob), Vietnamu (312 osob), Ruska (273 osob) a Uzbekistánu (157 osob). Celkem do Česka ze zahraničí v roce 2018 přišlo 58,1 tisíce osob.

Tomio Okamura
Neověřitelné
Tomio Okamura

Já mám příklad z Japonska, Japonsko je jedno z nejvyspělejších zemí světa vůbec a tam je nulová tolerance migrace.

Odůvodnění

Japonsko je dlouhodobě vnímáno jako uzavřená země. V roce 2017 přijalo Japonsko pouhých dvacet žádostí o azyl z 20 tisíc podaných. Země ale imigranty přímo neodmítá a nemá "nulovou toleranci migrace" ani nemá stanovené limity na počet udělených víz, trvalých pobytů ani občanství. Počet cizinců žijících v Japonsku během posledních let neustále roste. V zemi je asi jeden a čtvrt milionu imigrantů. Japonská společnost navíc kvůli nízké porodnosti rychle stárne, a tak na trhu chybí tisíce pracovníků. Kabinet premiéra Šinza Abého proto schválil návrh zákona, který má do roku 2025 přivést do země přinejmenším půl milionu zahraničních pracovníků. Imigranti, kteří mají obsazovat nižší pozice, nebudou v Japonsku zůstávat naneurčito, pobyt budou mít povolen na pět let. Abého vláda ale uvažuje, že pokud se osvědčí, mohli by v Japonsku získat trvalý pobyt a přivést si svou rodinu.

Okamura zaútočil také na premiéra Andreje Babiše, který podle něj sliby, které dává českým občanům, v EU neplní. Připomněl kauzu kolem možného střetu zájmů Babiše a dotací pro Agrofert.

Tomio Okamura
Nepravda
Tomio Okamura

On (Andrej Babiš - pozn. red.) potřebuje dotace z Evropské unie, vždyť víte, že mu rekordně narostly po vstupu do vlády.

Odůvodnění

Společnosti, které jsou součástí skupiny Agrofert, obdržely za rok 2013 na dotacích 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), loni už to bylo 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Agrofert do roku 2017 vlastnil Andrej Babiš, který ji kvůli novele zákona o střetu zájmů převedl na dva svěřenecké fondy. Podle analýzy neziskové organizace Transparency International ale Babiš Agrofert i nadále ovládá. Možným střetem zájmů českého premiéra se zabývá také Evropská komise v čele s komisařem pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger.

Europoslanci Babišova hnutí ANO jsou podle Okamury promigrační. V souvislosti s tím zmínil usnesení, které Evropský parlament projednával a které se týkalo občanů EU afrického původu.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Jeho europoslanci naposledy v dubnu, minulý měsíc, hlasovali v Evropském parlamentu pro migranty z Afriky. Hlasovala tam paní Dlabajová, ta je teď lídrem hnutí ANO, paní Charanzová ANO, Ježek ANO, Telička, ale i europoslanec za ČSSD, všichni pro to hlasovali, europoslanci za KSČM, včetně paní Kateřiny Konečné, která je lídrem, TOP 09, KDU-ČSL, také pro to hlasovali.

Odůvodnění

Evropský parlament přijal usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě. Usnesení je však pro členské státy nezávazné, je to pouze jakési doporučení nebo zdůraznění problému. Zmíněné usnesení navíc hovoří o lidech afrického původu, kteří ale mají občanství EU a jsou v členských státech diskriminováni, ne o migrantech přicházejících z Afriky. Europoslanci o usnesení hlasovali v březnu. Lídrem hnutí ANO pro letošní volby navíc není Martina Dlabajová, ale Dita Charanzová.

Poté se moderátor zaměřil na téma, kterému mnoho stran v předvolební kampani věnuje velkou pozornost - dvojí kvalitu potravin.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Přes deset let jsme měli europoslance za ODS, KSČM, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a tak dále, nikdo s tím (dvojí kvalitou potravin - pozn. red.) nic neudělal. Všichni se na to téma vykašlali, všechny tyhle strany a teď najednou těsně před dalšími eurovolbami, najednou obelhávají voliče a říkají, že to budou řešit.

Odůvodnění

Europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová upozorňuje na problém dvojí kvality potravin a dalšího zboží napříč Evropskou unií už od roku 2011. Tématu se věnovala také česká eurokomisařka Věra Jourová (za ANO), která má na starosti ochranu spotřebitelů. Letos v lednu se podařilo zařadit do programu Evropského parlamentu návrh na zákaz rozdílného složení výrobků, které se v zemích EU prodávají ve stejném obalu a pod stejnou značkou. Pozměňovací návrh předložili a připodepsali také čeští europoslanci napříč politickým spektrem, nakonec ale nebyl přijat. Konečný text směrnice je tak podle kritiků spíše kompromisem a nechává pro dvojí kvalitu "zadní vrátka". Výrobky se podle ní nesmí lišit "výrazně", což podle kritiků povede k soudním sporům.

Okamura se pak odvolával na české technické normy, které podle něj kvůli vstupu do Evropské unie nemůžeme vymáhat.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Evropská unie nám totiž neumožnuje udělat ty naše české státní normy, kde je přesně dáno, kolik procent musí mít masa salám gothaj, co má mít prací prášek, jaké mají mít výrobky parametry. Evropská unie nám je totiž neumožňuje udělat závaznými.

Odůvodnění

Technická norma podle Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), který má jejich schvalování na starost, stanoví základní požadavky na kvalitu a bezpečnost, slučitelnost, zaměnitelnost, ochranu zdraví a životního prostředí. Normy jsou kvalifikovaným doporučením a nejsou závazné. Není to ale kvůli Evropské unii, nezávaznost českých technických norem výslovně uvádí už novela zákona č. 22/1997 Sb., provedená zákonem č. 71/2000 Sb. Nezávazné jsou podle ÚNMZ technické normy i všude jinde na světě.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

Dokud budeme v Evropské unii, nemůžeme si stanovovat vlastní kvalitu potravin.

Odůvodnění

Na konci dubna oznámilo české ministerstvo zemědělství, že předloží novelu zákona o potravinách, která dvojí kvalitu zakáže. Potraviny, které jsou v zemích EU nabízeny pod stejným označením, ale s různým složením, už nebude v Česku možné uvádět na trh pod hrozbou až 50milionové pokuty. Podobný zákon už funguje například v Rakousku, kde potravinářské normy upravují složení některých výrobků a také obsah různých škodlivých látek. Tzv. Rakouský potravinový kodex pak určuje parametry například pro zmrzlinu, med, sirupy, pečivo, kávu nebo třeba pivo.

Na závěr Okamura zmínil poznámku lídryně kandidátky KSČM Kateřiny Konečné o tom, jak hlasovali europoslanci "spřátelených" stran SPD, které vede Marine Le Penová, Geert Wilders, Matteo Salvini a Viktor Orbán. Konečná v superdebatě na TN.cz uvedla, že 19 europoslanců těchto stran hlasovalo proti pozměňovacímu návrhu, který by jasně zakázal dvojí kvalitu potravin. Okamura to označil za fámu.

Tomio Okamura
Pravda
Tomio Okamura

(O hlasování europoslanců strany Marine Le Penové, Geerta Wilderse, Mattea Salviniho a Viktora Orbána v pozměňovacím návrhu o dvojí kvalitě potravin) Je to fáma šířená politickou konkurencí.

Odůvodnění

Pozměňovací návrh, který by upravil příslušnou směrnici tak, aby jasně zakazovala dvojí kvalitu potravin, neprošel o 36 hlasů. Mezi 331 europoslanci, kteří hlasovali proti pozměňovacímu návrhu, bylo i 13 příslušníků Národního sdružení, které vede Marine Le Penová, čtyři zástupci Strany pro svobodu, které šéfuje Geert Wilders, a šest zástupců strany Fidesz Viktora Orbána. Pouze pět přítomných europoslanců Ligy severu Mattea Salviniho hlasovalo pro návrh.

Pusťte si záznam celé debaty s Okamurou:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz