Maturita

Začalo druhé kolo maturit! Loni zkouškou neprošla desetina žáků

Na středních školách po celém Česku ve čtvrtek začala poslední část státních maturit. Ústní zkoušku ze čtyř předmětů mohou žáci skládat v termínu, který určí ředitel školy, a to od 16. května až do 10. června. Zkoušku z českého jazyka loni nezvládl každý desátý středoškolák.

Finále boje o maturitní vysvědčení letos čeká více než 68 tisíc žáků středních škol, kteří už mají za sebou písemné práce a didaktické testy. “Pokud štěstí bude přát, tak jako v angličtině při tématu Moje rodina, tak to třeba vyjde,“ doufá studentka Tereza.


Na Střední průmyslové škole polytechnické ve Zlíně skládá svou zkoušku z dospělosti 123 studentů hned několika průmyslových oborů. Škola připravuje budoucí strojaře, elektrotechniky nebo průmyslové designéry. Neúspěch si nepřipouštěl nikdo. “Doufám, že dopadnu dobře. Snažila jsem se připravovat celé dny,“ prohlásila studentka Nikol.


Ve čtvrtek všichni zkoušení uspěli, proto si mohou vybírat mezi vysokou školou a zaměstnáním. “Někde už jsem přijatá na výšku, a někde teprve půjdu ještě na přijímačky,“ řekla studentka Monika.

Související obsah


“Tím, že trávili odborný výcvik ve čtvrtém ročníku ve firmách, dostali několik nabídek zaměstnání, ze kterých si mohli vybrat,“ vysvětlil ředitel školy Jiří Charvát.


Závěrečné části maturity se rozběhly i na průmyslovce v Otrokovicích na Zlínsku, kde třetinu z 55 maturantů tvoří absolventi nástavbového studia.


Studenta Marka, stejně jako většinu jeho spolužáků, čeká oslava. “Pět let na této škole bylo krásných. Udělal jsem tady výuční list a byla možnost udělat si tu maturitu a tak si říkám, proč ne,“ popsal.

Související obsah


“Musím vyjádřit velkou spokojenost, žáci byli dobře připraveni a ústní zkoušky proběhly v podstatě bez ztráty desítky,“ shrnula předsedkyně maturitní komise Marie Plíhalová. Absolventi, kteří při prvním pokusu uspějí, by maturitní vysvědčení měli dostat do 12. června.
 

Zdeněk Čík, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz