Zahraničí

V Indonésii vybuchla sopka, chrlila lávu tři kilometry daleko

V Indonésii vybuchla sopka, chrlila lávu tři kilometry daleko
Zdroj: Profimedia

Na jihu Indonésie na ostrově Bali v pátek večer vybuchla sopka Mount Agung. Chrlila lávu do vzdálenosti tří kilometrů a sopečný popel se dostal do devíti okolní vesnic. Kvůli erupci museli odklonit či zrušit několik letů.

Erupce trvala čtyři a půl minuty - za tu dobu stihli místní natočit a vyfotografovat děsivou podívanou. Záběry ukazují žhavou lávu, která vytryskla z útrob vulkánu a rozlila se do okolí.

Popel se dostal do devíti okolních vesnic. Národní agentura pro živelné katastrofy varuje místní, aby se ke kráteru nepřibližovali. Nebezpečí hrozí v okolí čtyř kilometrů. Čtyři lety musely být kvůli erupci odkloněny a pět jich bylo zrušeno.

Související obsah

Sopka Agung se probrala k životu v roce 2017 po více než půl století spánku po smrtonosné erupci v roce 1963. Tenkrát při ní zahynulo zhruba 1100 lidí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz