Rovnost

Ženy jsou lepší šéfky, ukázal výzkum. V čele firem v Česku stojí minimálně

Ženy jsou lepší šéfky, ukázal výzkum. V čele firem v Česku stojí minimálně
Zdroj: Profimedia

Přestože mají mít ženy lepší předpoklady pro politiku nebo podnikání, ve vedení českých firem jsou zastoupeny málo. Novou příležitostí pro narovnání nerovností má být ale tzv. 4. průmyslová revoluce. Cesta ke skutečné rovnosti je podle odborníků ale ještě daleko.

O rovnosti žen v práci a nových příležitostech spojených s tzv. 4. průmyslovou revolucí proběhla v pátek konference na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. "Věříme, že díky technologiím lze lepšit postavení žen v práci. Od plánování kariéry, přes flexibilitu práce, slaďování pracovního a soukromého života, podporu kariérního rozvoje žen až k jejich růstu na top manažerské pozice," uvedl Pavel Štern, ředitel programů z Byznysu pro společnost, která byla jedním z pořadatelů konference.

Pracovní trh podle ní nevyužívá plně potenciál žen. Ty přitom mají být mnohem silnější v klíčových aspektech politiky a podnikání, vyplývá to ze studie Pew Research Center. Ženy mají být o 34 % lepší při dosahování kompromisů, také o 34 % je u nich větší pravděpodobnost upřímného a etického chování, o čtvrtinu vyšší je pravděpodobnost, že budou hájit svá přesvědčení, o 30 % je pravděpodobnější, že poskytnou spravedlivou mzdu a benefity, a že budou lepší v oblasti mentorinku, je pravděpodobnější o čtvrtinu.

V Česku jsou ale ženy v manažerských pozicích výrazně podzastoupeny. Ačkoliv 46 % absolventek vysokých škol jsou ženy, v představenstvech 250 největších firem dke Indexu žen ve vedení je jen něco přes 7 % žen. Platy žen jsou o 22 % nižší než u mužů.

Vyšší zastoupení žen ve vedení se přitom podle studie Boston Consulting Group odráží i na příjmech firmy. Ty, kde je v managementu zastoupeno více žen, mají o 29 % vyšší příjmy díky inovacím. Podle další studie společnosti McKinsey mají dokonce společnosti podporující více žen ve vedoucích pozicích o 21 % vyšší pravděpodobnost nadprůměrných zisků.

Související obsah

"Nejlepší zaměstnavatel pro ženy je tím nejlepším zaměstnavatelem pro každého. Hledat cesty jak podpořit kariérní růst žen a zabezpečit rovnocenné odměňování a příležitosti má proto obrovský smysl pro všechny. O to větší v dnešní době technologického pokroku a změn, na které by se měl snažit reagovat každý zaměstnavatel," řekla na konferenci programová manažerka slovenské Charty diverzity Ivana Vagaská.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz