Dukovany

Stát zaručí ČEZu nejlepší úvěr. Ten za něj postaví blok v Dukovanech

Už příští týden bude vláda jednat o největší zakázce za posledních 30 let. Jde se o návrh stavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Investici, která se odhaduje na 250 miliard korun, by měla zaplatit skupina ČEZ, ale stát by měl zaručit, že se nebude měnit legislativa a že pomůže polostátní firmě získat ty nejlepší úvěry.

Podle návrhu by skupina ČEZ měla být investorem stavby nového bloku v Dukovanech, stát by jí měl garantovat, že si bude moci výhodně půjčit od bank. "Podpoříme investora, aby mohl získat výhodné úvěrové podmínky, a zároveň budeme garantovat, že stát nepřijme žádnou legislativu, která by měla dopad na tuto investici," ujistil premiér Andrej Babiš.

"Nejdražší na tom bude zajištění finančních zdrojů. To, kolik bude stát ta stavba, bude následně rozhodovat, jak laciná bude ta elektrická energie. Já bych preferoval, aby se stavělo ve společnosti, která by byla 100procentně státní," sdělil Martin Kuba z ODS.

"První jednání proběhla minulý týden, ta jednání budou pokračovat a samozřejmě pro nás je důležité jako pro akciovou společnost, aby výsledek těch jednání byl výhodný pro všechny naše akcionáře," prohlásil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Pokud by byl projekt ekonomicky problematický, mohl by ho stát kompletně převzít. "Bude tam nějaká limitní cena a samozřejmě bude tam možnost státu si de facto zavolat nebo nějakou opcí převzít ty investice," uvedl Babiš.

Související obsah

"Že by stát odkoupil tu dceřinou společnost ČEZu a následně by stát byl tím investorem. Tím se mohou právě nejlépe snížit rizika, která spočívají v diskuzích s minoritními akcionáři," myslí si poslanec Pirátů Petr Třešnák.

"Stát nebude financovat, pokud je mi známo, ten projekt, jak je nastaven, ale určitě by vyslovil podporu, takže úvěry by byly za podmínek, jako si půjčuje stát, což je pro mě velmi pozitivní zpráva," řekl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD).

Jaké stanovisko nakonec kabinet ke strategii zaujme, se uvidí příští pondělí, kdy se o tom bude ve Strakově akademii jednat.

František Bůžek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz