Domácí

Velký test ruských zmrzlin: Které obstály a které naopak propadly?

Velký test ruských zmrzlin: Které obstály a které naopak propadly?
Zdroj: dTest

Máte rádi ruskou zmrzlinu? Pak si dejte pozor, některé totiž obsahují oleje, které jsou zakázané. Společnost dTest porovnala celkem jedenáct zmrzlin, z nichž nejhůře dopadla K-Classic Moroženoje. Ostatní obstály nejen na složení, ale také na tání.

Jelikož si lidé v letním období užívají zmrzliny nejvíce, rozhodl se dTest zaměřit na ruskou zmrzlinu, která je mezi Čechy velmi oblíbená. Laboratoř porovnávala celkem jedenáct vzorků a zkoumala čistotu mléčného tuku, rychlost odtávání nebo množství obsaženého cukru.

"Pro testování se nám podařilo sehnat 11 zmrzlin, devět z nich bylo českého původu, jedna polská a jedna litevská. Ruský výrobek se nám bohužel nepodařilo sehnat ani v prodejně s ruskými specialitami," vysvětlila Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Základem ruské zmrzliny, která se vyrábí už od třicátých let 20. století, je mléčný tuk. Podle zmrzlinové vyhlášky musí mražený krém obsahovat nejméně 8 procent mléčného tuku. "Této podmínce testované smetanové zmrzliny vyhověly – obsahovaly od 8,1 % do 14,4 % mléčného tuku. K obsahu cukru ve zmrzlinách se česká vyhláška nevyjadřuje. Průměrně můžeme v ruské zmrzlině počítat s necelými 17 % cukru," uvedl dTest v tiskové zprávě.

Nejlépe se v testu umístila zmrzlina s názvem "J.A.D. Originál ruská zmrzlina smetanová prémium", která obsahuje 13,9 gramů mléčného tuku na 100 gramů zmrzliny a prodává se za cenu 14,90 Kč. Na třetím místě je zmrzlina "Tesco Russian Ice Cream", která obsahuje 12,7 gramů mléčného tuku na 100 gramů zmrzliny a na čtvrtém místě je zmrzlina "Lidl/Ballino Ruská zmrzlina" s 12 gramy mléčného tuku na 100 gramů výrobku.

Související obsah

Vyhláška také zakazuje přítomnost rostlinných olejů a v tomto testu nejhůře obstála zmrzlina Kaufland/K-Classic Moroženoje. "Ve 100 g obsahovala 9,9 g tuku, z toho 1,8 g tuků rostlinných. Výrobce ji přitom deklaruje jako smetanový mražený krém. Za klamání zákazníků si proto odnesla celkově nedostatečnou známku. Kvůli porušení legislativy jsme podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci k prověření a nápravě," doplnila Hoffmannová.

Výrobek Kaufland už nenabízí a stáhl ho z prodeje v úterý 2. července. "Jedná se o pochybení dodavatele a vzniklá situace nás pochopitelně velmi mrzí. Vše detailně prověřujeme, jsme ve spojení s dodavatelem a testujeme ostatní šarže. Rozhodli jsme se tento výrobek dočasně kompletně stáhnout z prodeje. Kvalita a složení našich vlastních produktů je pro nás velmi důležitá," uvedla Ivana Dvořáková z oddělení komunikace Kauflandu.

Dále také dodala, že se všem zákazníkům omlouvají, a pokud si již zmrzlinu koupili, mohou ji vrátit v jakékoliv prodejně Kauflandu a dostanou peníze nazpátek.

  

Testované výrobky byly většinou postavené na smetaně, ve dvou případech pak obsahovaly máslo. Jedna zmrzlina obsahovala kokosový tuk, ale výrobce ho uvedl na obalu a neoznačil výrobek jako smetanový krém. 

A jak dopadly zmrzliny v testu na odtávání? "Ruské zmrzliny překvapily příkladnou stabilitou. Během prvních patnácti minut z deseti zmrzlin neubylo vůbec nic. Jedenáctá zmrzlina začala odtávat trochu dříve; pravděpodobně proto, že neobsahovala stabilizátory jako karubin nebo guarovou gumu," dodal dTest.

Související obsah

Kontrola se zaměřila také na uvedené informace na obalech. Tři zmrzliny měly uvedené nepřesné údaje o cukru. "Dále nás zajímalo, zda mražený krém obsahuje glukózový sirup, stabilizátory, škrob a přírodní aromata. Při hledání co nejčistšího složení jsme byli trochu zklamaní. Zmrzlinu zcela podle našich představ - tedy bez glukózového sirupu, stabilizátorů, škrobu a s přírodními aromaty - jsme mezi testovanými vzorky nenašli," popsala Hoffmannová.

Laboratoř kontrolovala zmrzlinu Etalon Russkij plombir, J. A. D. Originál ruská zmrzlina, J. A. D. Originál ruská zmrzlina smetanová premium, Kaufland/K-Classic Moroženoje, Lidl/Ballino Ruská zmrzlina, Pastorále Ruská zmrzlina, Penny Ruská zmrzlina, Prima Ruská zmrzlina od Mrazíka, Riva Ruská zmrzlina smetanová, Tesco Russian Ice Cream, Tipafrost Ruská zmrzlina extra smetanová.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz