ČSSD

ČSSD ve vládě zůstává. Pokud ale Hamáček vyzve, ministři rezignují

Vedení ČSSD rozhodlo o tom, že zatím ve vládě s hnutím ANO zůstane. Trvá ale na tom, aby ministersto kultury převzal Michal Šmarda. Na jednání dorazil odpoledne i premiér Andrej Babiš.

Situaci řešilo nejdříve grémium strany, o dvě hodiny později se sešlo předsednictvo. Sociální demokraté se rozhodli zatím setrvat ve vládě s hnutím ANO. Zároveň ale předseda Jan Hamáček uvedl, že trvají na tom, aby ministerstvo kultury místo Antonína Staňka vedl Michal Šmarda.

"Předsednictvo drtivou většinou konstatovalo, že Antonín Staněk má být odvolán a ministerstvo má převzít náš nominand Michal Šmarda. Zároveň jsme vyzvali premiéra, že má respektovat koaliční smlouvu a dohlédnout na to, že bude náš požadavek dodržen," sdělil Hamáček po jednání.

Podle vedení ČSSD je teď vše na premiéru Babišovi. "Já se mohu pokusit do toho občas vstoupit nějakým jednáním v Lánech a třeba se mi znovu povede prezidenta přesvědčit, ale není to moje parketa," prohlásil šéf sociální demokracie.

Hamáček zároveň od předsednictva dostal mandát, aby mohl v budoucnu rozhodnout, jak uzná za vhodné. To znamená i možnou demisi ministrů, pokud jednání ztroskotají. "Má to jednoduchý důvod - aby nemuselo být znovu svoláváno předsednictvo a nečekalo se na další rozhodnutí," uvedl.

Související obsah

Na jednání předsednictva ČSSD dorazil také premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Lidový dům opustil zhruba po deseti minutách. "Mně žádal pan předseda Hamáček, abych přišel na předsednictvo, tak jsem přišel a jenom jsem konstatoval, že ten projekt je úspěšný, i když samozřejmě občas máme nějaké konflikty ohledně rozpočtu. (...) Plédoval jsem za pokračování vlády," řekl Babiš.

Po páteční schůzce prezidenta Miloše Zemana s Hamáčkem a ministrem Staňkem to přitom vypadalo, že je vládní krize zažehnána. Zeman podle Hamáčka souhlasil, že Staňka odvolá k 31. červenci. S dalším rozhodnutím ale chce počkat na výsledek jednání předsednictva.

"Já jsem chtěl se stanoviskem pana prezidenta seznámit předsednictvo sociální demokracie a naopak pana prezidenta seznámím se závěry jednání předsednictva," doplnil Hamáček.

Premiér Andrej Babiš navrhl odvolat ministra Staňka na žádost Hamáčka už na konci května. Prezident s tím ale otálel a chtěl Hamáčka se Staňkem "smířit". Výhrady měl také ke Staňkovu nástupci Šmardovi, který podle něj nemá dostatek zkušeností.

Související obsah

Zemanovo otálení s odvoláním Staňka hodnotila řada politiků i právníků jako porušení Ústavy. Prezident má podle nich povinnost ministra odvolat a jmenovat jeho nástupce bez zbytečného odkladu.

V pondělí odpoledne by také měla jednat vláda, místo většiny ministrů sociální demokracie se schůzky zúčastní náměstci. Kabinet by měl řešit komunikační sítě záchranných složek, finanční pomoc Turecku nebo změnu zákona o poštovních službách.

Tisková konference ČSSD: 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz