Čína

Čína se pustila do primátora Hřiba! Podkopává prý vztahy obou zemí

Čína vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a vedení hlavního města, aby přestali narušovat česko-čínské vztahy. Na tiskové konferenci to vzkázal mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Podle Kenga akce pražského magistrátu a primátora vážně podkopaly vztahy mezi oběma zeměmi. Zároveň dodal, že představitelé Prahy nejsou v Číně vítáni. 

Mluvčí čínského ministerstva také vyzval Prahu a její politiky, aby změnili své názory a přestali "poškozovat čínsko-české vztahy". Mohou tak prý ublížit svým vlastním zájmům. 

Tato slova však primátor Hřib odmítá. Podle něj chce Praha apolitická partnerství založená na kulturní výměně. "Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner," napsal primátor na facebooku. 

K celé situaci už se vyjádřilo také české ministerstvo zahraničí. To podle svých slov vede s čínskou stranou dialog v mnoha oblastech společných zájmů. 

Související obsah

"Jedná se např. o vědu a výzkum, zemědělství, energetiku, zdravotnictví, kulturu, sport, vzdělání, letectví či cestovní ruch. Rozhodně se ale nevyhýbáme ani citlivým tématům, jako je ochrana lidských práv," vysvětluje ministerstvo. 

Česko je podle ministerstva vůči Číně otevřené, ale také realistické. "Česko má zájem na rozvoji kvalitních vztahů s Čínou, jsme připraveni a přejeme si nadále naplňovat strategické partnerství, které obě země podepsaly v roce 2016. Podporujeme také kontakty obou zemí na regionální úrovni, tyto vztahy však ministerstvo zahraničí nemůže ze své pozice nijak ovlivňovat," dodává resort Tomáše Petříčka (ČSSD).

 

Související obsah

Současné vedení hlavního města bylo v souvislosti s Čínou zmiňováno už v minulosti. Letos v březnu se Praha rozhodla znovu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. V červnu pak Čína zrušila turné pražských filharmoniků.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz