Domácí

Posun ve vládní krizi, Zeman odvolal ministra kultury Staňka

Prezident Miloš Zeman po dlouhé vládní krizi k 31. červenci odvolal na návrh předsedy vlády ministra kultury Antonína Staňka. Zeman doufá, že trestní oznámení podaná Staňkem budou pečlivě prošetřena.

Vládní krize kolem odvolání ministra kultury se po dlouhých odkladech konečně posunula. Prezident Miloš Zeman vyhověl a Antonína Staňka nakonec k 31. červenci 2019 na návrh předsedy vlády Andreje Babiše odvolal.

"Prezident republik poděkoval doc. Antonínu Staňkovi za jeho práci, zejména za péči o záchranu kulturních památek, a za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury," zveřejnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

V souvislosti s odvoláním Staňka prezident stále očekává, že dvě trestní oznámení, která ministr kultury podal, budou pečlivě prošetřena.

Související obsah

Česko již několik měsíců řeší, kdo usedne na ministerský post v oblasti kultury. Antonína Staňka na žádost předsedy ČSSD Jana Hamáčka navrhl Andrej Babiš odvolat už na konci května. Prezident Zeman ale odmítal.

Až po dlouhém vyjednávání se nakonec prezident Zeman rozhodl Staňka odvolat. Zda ale na jeho místo skutečně nastoupí Michal Šmarda, kterého Zeman ani Babiš nepovažují za vhodného kandidáta, zatím není jisté.

ČSSD již pohrozila, že je ochotna odejít z vlády, pokud si nebude moci ministra vybrat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz