Lymská borelióza

Čeští vědci zvrátili letité dogma! Má to pomoci v boji s boreliózou

Čeští vědci zvrátili letité dogma! Má to pomoci v boji s boreliózou
Zdroj: Getty Images

Českým vědcům se podařilo obrátit na hlavu desítky let přijímané dogma. Zjistili přesný způsob, jak se z klíšťat přenáší borelióza na člověka. O objevu informovala Akademie věd České republiky (AV ČR).

Celý třicet let platil předpoklad amerických vědců, že se bakterie, které způsobují lymskou boreliózu, dostávají z klíštěte na člověka skrz sliny zvířete.


To je ale podle jednoho z hlavních autorů objevu Radka Šímy slepá ulička. "Myslíme si, že borelie jdou ze střeva přes jícen rovnou do hostitele, a sliny klíštěte pro borelie nejsou důležité. Proto musíme cílit na střevo klíštěte, nikoli na sliny,“ vysvětlil.


To potvrdil i ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer, který se studiu klíšťat věnuje celý svůj profesní život. "Celá desetiletí jsme nemohli borelie ve slinných žlázách klíštěte najít a hledali jsme pro to různá vysvětlení. Naši mladí kolegové se nebáli zpochybnit autority a podali přesvědčivé důkazy o tom, že k přenosu borelií nedochází přes sliny,“ uvedl Libor Grubhoffer.

Související obsah


Výzkum bude dále pokračovat vyhledávání střevních molekul, které umožňují bakteriím život a množení. Vědci také budou zkoumat látky, které by mohly zničit bakterii přímo v klíštěcích vnitřnostech či znemožnily jejich přizpůsobení se novému hostiteli. To jim trvá asi jeden den. Pokud je tedy klíště přisáté kratší dobu, lidský imunitní systém je schopný se miniaturním útočníkům bránit.

Borelie jsou bakterie spirálovitého tvaru s bičíky na obou koncích, které se dokážou přizpůsobit životu v různých hostitelích. Objevují se hlavně v ptácích a hlodavcích, odtud přecházejí do klíštěte a z něj zase do dalších zvířat včetně člověka.

Bakterie přenášející lymskou boreliózu:

Zdroj: Akademie věd


Lymská borelióza je infekční onemocnění, které může napadnout nervový a kardiovaskulární systém lidského těla. V místě kousnutí se objeví velká červená skvrna, další příznaky připomínají chřipku.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova, jak se ubránit klíšťatům:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lymská borelióza

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz