Koalice

Boj se suchem: Babiš ubral peníze na hospodářství, zlobí se ČSSD

Uvnitř vládní koalice to opět vře. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) zaslal Andreji Babišovi (ANO) dopis, kde ho upozorňuje na chybějící peníze v plánovaném státním rozpočtu na příští rok, informoval web Novinky.cz. Podle opozice je celá situace úplně absurdní.

Šéf ČSSD se obává, že by navržený rozpočet mohl ohrozit bezpečnost občanů. Podle Hamáčka budou navíc příští rok opět chybět finanční prostředky na sociální služby.

"Musím bohužel konstatovat, že návrh předložený Ministerstvem financí neodpovídá programovému prohlášení vlády," tvrdí předseda sociálních demokratů v dopise, který podle webu odeslal Babišovi v minulém týdnu.

"Jsem proto nucen upozornit, že všichni ministři za ČSSD zásadně nesouhlasí s navrhovanými limity výdajů a plánovaným nesystémovým krácením stavu zaměstnanců státní správy," napsal Hamáček který upozorňuje, že nebude možné financovat například sociálněprávní ochranu dětí v obcích, vyplácet státní příspěvek zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo příspěvky pěstounům. 

Související obsah

Předseda sociálních demokratů rovněž Babiše varoval před nedostatkem peněz na boj se suchem a kůrovcem. "Platíme za to nejen vyššími cenami potravin, ale především z krajiny mizí životodárná voda a půdu odnáší vítr a přívalové deště. Jak potom mám rozumět tomu, že ministerstvo financí navrhuje ministerstvu zemědělství na letošní rok rozpočet nižší o 1,4 miliardy korun?" ptá se Hamáček předsedy vlády.

ČSSD už v minulém týdnu označila návrh státního rozpočtu za nerealistický. Jen ministerstvu práce a sociálních věcí prý chybí deset miliard. Chce hledat další cesty, schodek ale navyšovat nechce. Novinářům ve středu řekl, že chce o podobě rozpočtu dál jednat, protože neumožňuje plnit programové priority, které si vláda stanovila. Schodek ale dál navyšovat nechce.

Související obsah

Hamáček odmítá plošné škrty. Místo toho navrhuje přehodnotit odhad hospodářského vývoje, kterou považuje za příliš konzervativní a opatrnou. "Navrhujeme zavést bankovní daň, která by mohla přinést až 14 miliard korun, nebo přehodnotit daňové výjimky, kde státu unikají desítky miliard," doplnil předseda sociálních demokratů.

Na slova ČSSD reagovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Představené požadavky některých ministrů za ČSSD na rozpočet pro příští rok by znamenaly zvýšení deficitu ze 40 miliard korun na 62 miliard. Zvýšení deficitu o 20 miliard je v období 2,5 procentního ekonomického růstu naprosto nepřijatelné," řekla ve středu Schillerová.

Je to úplně absurdní, tvrdí opozice

"Socialisté chtějí špatný rozpočet Babišovy vlády udělat ještě horší. Deficitní rozpočet v době růstu a úplné zaměstnanosti je útok na dobrou budoucnost naší země. K tomu je úplně absurdní, že si vicepremiér s premiérem o rozpočtu píše, místo aby si spolu sedli a jednali. Tato vláda každý den prokazuje svojí neschopnost," napsal TN.cz šéf ODS Petr Fiala.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek si zase nepamatuje, že by si představitelé vlády kvůli rozpočtu dopisovali. "Byl jsem u vzniku mnoha, mnoha státních rozpočtů, ať už jako předseda strany, předseda rozpočtového výboru, nebo ministr financí. Pamatuji si velmi ostré diskuse, celoroční jednání, složité kompromisy. Ale nemohu si vzpomenout, že by si přední vládní činitelé v té věci dopisovali," prohlásil bývalý ministr financí.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz