Domácí

Vládní krize nekončí. ČSSD zveřejnila, za jakých podmínek zůstane

Krize kolem jmenování nového ministra kultury stále nekončí. Andrej Babiš v pátek prohlásil, že Michala Šmardu ve své vládě nechce. Přitom s kandidátem ČSSD přímo problém neměl, ačkoliv už dříve prohlásil, že podle něj není dobrým kandidátem. Předseda sociálních demokratů v sobotu potvrdil, že ve vládě chce strana zůstat za předpokladu, že bude dodržována Ústava ČR a koaliční smlouva.

I když Jan Hamáček v pátek oznámil, že přes média nic vzkazovat nebude, nakonec se uchýlil k sociálním sítím, kde se vyjádřil ke slovům premiéra Andreje Babiše, která se týkala setrvání ČSSD ve vládě.

"Pan premiér chce slyšet, zda chce být ČSSD ve vládě. Řekli jsme to několikrát, ale můžu to zopakovat. ANO, za předpokladu, že bude dodržována ústava a koaliční smlouva a schválený rozpočet nám umožní fungování našich ministerstev," napsal Hamáček na Twitteru.

Předseda ČSSD reagoval na roztržku ohledně kandidáta na ministra kultury Michala Šmardy. Andrej Babiš sice vyjádřil, že sdílí prezidentův názor ohledně kvalit kandidáta, dosud ale nominaci respektoval, to se ale v pátek změnilo. Babiš oznámil, že se Šmardou ve vládě nebude, což byl pro ČSSD poměrně šok.

Související obsah

Kvůli sporu o obsazení funkce ministra kultury trvá vládní krize už od června. Na přání vedení ČSSD rezignoval ministr Staněk, prezident ale rezignaci odmítl.

ČSSD na základě koaliční smlouvy vyzvala premiéra, aby ministra Staňka odvolal, ten tak učinil. Prezident ale jeho žádosti vyhověl až k poslednímu červenci. Šmardu, kterého si ČSSD vybrala coby nového ministra, ale odmítá jmenovat.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz