Domácí

"Zázračný" lék má chránit před ozářením. Češi skupují léky obsahující jód

"Zázračný" lék má chránit před ozářením. Češi skupují léky obsahující jód
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

V reakci na průchod ruských vojsk troskami jaderné elektrárny v Černobylu vzrostly po celém světě obavy z radioaktivity. Řada Čechů začala shánět léky, které by měly pomoct ubránit se před zhoubným jaderným zářením. České lékárny se tak musí potýkat s nenadálým nedostatkem léků obsahujících jód.

Poté, co se ve čtvrtek objevila zpráva, že se ruské vojenské síly zmocnily černobylské elektrárny, zvedla se v Česku poptávka po lécích obsahujících jód. Ten má mírnit účinky ozáření a pomoci tělu se vypořádat s radioaktivitou.

Tato očekávání jsou ale podle odborníků mylná. I když jód má své využití při léčení ozáření, nejde o lék, který by před radioaktivitou dokázal ochránit. "Jako ochrana před radiací při použití jaderné zbraně jsou jodové tablety v podstatě nanic," popsala na twitteru účinnost jódových tablet předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

To však nezabránilo Čechům v tom, aby vzali útokem lékárny. Rozdíly oproti začátku měsíce jsou téměř desetinásobné a mnoho internetových obchodů hlásí prázdné sklady léků s jódem. "Je zřetelný nárůst zájmu. Poptávka je v posledních dnech o řád jinde, než byla na začátku měsíce, a je vysoce pravděpodobné, že to souvisí se zprávami týkajícími se ruské invaze," popisuje mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Jódové tablety se často používají pro zmírnění dopadů ozáření. Příjem neradioaktivního jódu z tablet totiž zabrání tělu, aby se snažilo vstřebat radioaktivní jód, vzniklý při nukleární reakci. "Při jaderné reakci je však vznik radioaktivního jódu jen jedním z mnoha ničivých následků," vysvětluje mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Související obsah

Problémem je i to, že mnoho léčivých přípravků sice jód obsahuje, ale jen ve velmi malém množství. Jedná se o zlomky potřebné hodnoty, kterou potřebují pacienti po ozáření. I to je důvodem, proč jsou masivní nákupy přípravků obsahujících jód zbytečné. 

Nebezpečné je ale předávkování. "Předávkování jódem je velmi nebezpečné. Mohou se objevit příznaky otravy, jako je bolest hlavy, otok slinných žláz, zánět hrdla nebo průjem. Přehnané požití jódu může také poleptat trávící trakt a poškodit ledviny," varuje Bažantová před nadměrným užíváním.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz