Palestina

Ostré prohlášení premiéra Izraele, po volbách chce anektovat území!

Ostré prohlášení premiéra Izraele, po volbách chce anektovat území!
Zdroj: Profimedia

S velmi radikálním prohlášením přišel týden před volbami izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Přislíbil, že pokud po volbách zůstane premiérem a sestaví novou vládu, okamžitě k Izraeli připojí tzv. Jordánské údolí, které je součástí Západního břeh Jordánu, tedy území, které navzdory tomu, že na něm jsou izraelské osady, připadá Palestincům. Netanjahu věří v podporu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Netanjahu přišel s prohlášením na tiskové konferenci ve městě Ramat Gan. Přislíbil, že na území Jordánského údolí rozšíří suverenitu Izraele. Připojit chce všechny židovské osady v Judeji a Samařsku. Jordánské údolí ležící na sever od Mrtvého moře označil za východní hranici Izraele a za obrannou zeď.

Spolupracovat hodlá s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který má bezprostředně po izraelských volbách zveřejnit svou představu mírového plánu pro Blízký východ.

"Je to historická příležitost, která se už nikdy nemusí opakovat," řekl podle listu Jerusalem Post na tiskové konferenci Netanjahu. Podle něj se jeho plán dá realizovat bez toho, aby se pod nadvládou Izraele ocitli Palestinci. Varoval, že jeho soupeři ve volbách takový plán nejsou schopni realizovat. Ti ale v minulosti vzkázali, že chtějí ponechat území pod kontrolou Izraele.

Izrael čekají letos už druhé parlamentní volby. Ty první v dubnu vyhrála Netanjahuova strana Likud a to s půlprocentním náskokem před stranou Modrá a bílá Bennyho Gantze. Netanjahu ani nikdo jiný ale nebyli schopni sestavit vládu, proto byly vyhlášeny předčasné volby.

Předvolební průzkumy zatím naznačují velmi těsný výsledek, kdy se rozdíl mezi Likudem a Modrou a bílou pohybuje okolo jednoho procenta a obě strany se přetahují o vedení. Případný vítěz voleb by ale mohl narazit na stejný problém se sestavením vlády, jako Netanjahu v dubnu.

Devětašedesátiletý Netanjahu je premiérem od roku 2009, předtím ale stejnou funkci zastával v letech 1996 až 1999. Šest týdnů před dubnovými volbami generální prokurátor Avihaj Mandelblit uvedl, že chce premiéra obvinit z korupce a porušení důvěry.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz