Pozemky

V ČR je skoro 200 tisíc nemovitostí bez majitele. Nejsou vaše?

V ČR je skoro 200 tisíc nemovitostí bez majitele. Nejsou vaše?
Zdroj: uzsvm.cz

V Česku je stále více než 175 tisíc pozemků a více než pět tisíc staveb, které mají neznámého nebo nedostatečně identifikovaného vlastníka. Mohou patřit i vám!

V katastru nemovitostí bylo k 1. srpnu 2019 evidováno celkem 390 069 položek, které neměly dostatečně identifikovaného nebo neznámého vlastníka. Protože jeden člověk může vlastnit víc nemovitostí, případně jedna nemovitost může mít víc vlastníků, reálně je bezprizorních staveb a pozemků méně, stále však vysoké číslo.

"Reálně se tak jedná o 184 945 nemovitostí, z toho je 179 267 pozemků a 5 678 staveb. Nejvíce takových nemovitostí je v příhraničních oblastech Jihomoravského a Zlínského kraje, dále ve středních Čechách, části Královéhradeckého kraje a na Olomoucku," uvádí mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka.

I když se úřad snaží tyto pozemky a domy identifikovat vlastními silami, jde velmi často o dlouhý a komplikovaný proces. Úředníci se už stali detektivy u více než 60 tisíc položek a přibližně v polovině případů už vyšetřování uzavřeli.

Související obsah

 

"Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (58 % případů). V jedenácti procentech případů se prokázalo, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví České republiky. V osmi procentech případů se vlastník k majetku přihlásil sám," vypočítal Ležatka.

Úřad zároveň lidi vyzývá, aby neváhali a přímo na stránkách ÚZSVM se podívali, jestli i oni nebo jejich předci náhodou nevlastní třeba zapomenutý dům, kus lesa nebo pole.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz