Olovo

EU může zakázat střelivo s olovem, policisté se děsí problémů!

Česká policie by mohla mít vážný problém. Evropská komise totiž zvažuje úplný zákaz střeliva s obsahem olova. Podle ministerstva vnitra by to ale pro naši policii znamenalo výrazné snížení akceschopnosti. Už jen během ročního výcviku totiž vystřílí miliony nábojů. A ty jen tak nahradit nelze.

Původně mělo jít o zákaz olova pouze v mokřadech - teď chce mít Unie zákaz olova po celém území. To by ale byl zejména pro policisty velký problém. Ti totiž - narozdíl například od armády - nemají žádnou výjimku a olovo obsahuje všechno střelivo, které používají.

"Plošný zákaz olova je pro Policii ČR neřešitelný problém, protože neexistuje náhrada střeliva, které by olovo nepoužívalo a současně by byla zachována ta funkčnost," zoufá si ministr vnitra Jan Hamáček.

Policisté vystřílí jen během výcviku přes 13 milionů střel ročně. Bezolovnaté střelivo je několikanásobně dražší a v některých případech i nebezpečné.

Související obsah

 

"V případě, že by se používaly ty ocelové střely, tak hrozí odrazy a úrazy pro nezúčastněné osoby," varuje odborník na zbraně David Karásek.

Podívejte se, jakou výzbroj používají čeští policisté:

 

Olovo má totiž unikátní vlastnosti - je těžké a plastické. Jenže podle Evropské komise škodí životnímu prostředí. "Ten návrh plošně zakázat olovo je naprosto nesmyslný, dokonce ani nebyl v tom původním záměru," zlobí se Hamáček.

Poslechněte si, jak celou věc komentuje ministr vnitra Jan Hamáček:

Olovo si tak v úterý jako projednávaný bod číslo jedna zařadila na program schůze i sněmovna.Ta se shodla, že zákaz nepodpoří. "Chceme od členů vlády slyšet jasný závazek, že se postaví za práva našich občanů a nebudou schvalovány nesmysly," hřímala poslankyně Jana Černochová.

Související obsah

 

Česko tak nyní chce v boji proti zákazu spojit síly s kolegy z Visegrádu. "Všichni evropští ministři vnitra to vnímají stejně jako já. To znamená, že pro jejich bezpečností složky by to bylo stejné riziko jako pro naše. Mně to přijde absurdní a věřím, že to zastavíme dřív, než bude pozdě," burcuje ministr vnitra Hamáček.

Zákaz by se výrazně dotkl i myslivců nebo rybářů, kteří používají olověná závaží. Podle Bruselu by musely vymizet i klasické diabolky, se kterými se střílí na pouťových střelnicích.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz