Olovo

EU může zakázat střelivo s olovem, policisté se děsí problémů!

Česká policie by mohla mít vážný problém. Evropská komise totiž zvažuje úplný zákaz střeliva s obsahem olova. Podle ministerstva vnitra by to ale pro naši policii znamenalo výrazné snížení akceschopnosti. Už jen během ročního výcviku totiž vystřílí miliony nábojů. A ty jen tak nahradit nelze.

Původně mělo jít o zákaz olova pouze v mokřadech - teď chce mít Unie zákaz olova po celém území. To by ale byl zejména pro policisty velký problém. Ti totiž - narozdíl například od armády - nemají žádnou výjimku a olovo obsahuje všechno střelivo, které používají.

"Plošný zákaz olova je pro Policii ČR neřešitelný problém, protože neexistuje náhrada střeliva, které by olovo nepoužívalo a současně by byla zachována ta funkčnost," zoufá si ministr vnitra Jan Hamáček.

Policisté vystřílí jen během výcviku přes 13 milionů střel ročně. Bezolovnaté střelivo je několikanásobně dražší a v některých případech i nebezpečné.

Související obsah

 

"V případě, že by se používaly ty ocelové střely, tak hrozí odrazy a úrazy pro nezúčastněné osoby," varuje odborník na zbraně David Karásek.

Podívejte se, jakou výzbroj používají čeští policisté:

 

Olovo má totiž unikátní vlastnosti - je těžké a plastické. Jenže podle Evropské komise škodí životnímu prostředí. "Ten návrh plošně zakázat olovo je naprosto nesmyslný, dokonce ani nebyl v tom původním záměru," zlobí se Hamáček.

Poslechněte si, jak celou věc komentuje ministr vnitra Jan Hamáček:

Olovo si tak v úterý jako projednávaný bod číslo jedna zařadila na program schůze i sněmovna.Ta se shodla, že zákaz nepodpoří. "Chceme od členů vlády slyšet jasný závazek, že se postaví za práva našich občanů a nebudou schvalovány nesmysly," hřímala poslankyně Jana Černochová.

Související obsah

 

Česko tak nyní chce v boji proti zákazu spojit síly s kolegy z Visegrádu. "Všichni evropští ministři vnitra to vnímají stejně jako já. To znamená, že pro jejich bezpečností složky by to bylo stejné riziko jako pro naše. Mně to přijde absurdní a věřím, že to zastavíme dřív, než bude pozdě," burcuje ministr vnitra Hamáček.

Zákaz by se výrazně dotkl i myslivců nebo rybářů, kteří používají olověná závaží. Podle Bruselu by musely vymizet i klasické diabolky, se kterými se střílí na pouťových střelnicích.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Olovo

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz