Domácí

Prezidenti V4 se opět sešli v Lánech! Jednali o změnách v EU

Dva dny hostil prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech prezidenty států zemí střední a východní Evropy. Společně řešili například změnu rozložení sil v Evropské unii, až ji opustí Velká Británie, a také mluvili o vstupu Srbska do unie.

Do letního sídla prezidenta a vlastně do celé obce Lány, kterou policisté na dva dny neprodyšně uzavřeli, přijížděla jedna vládní kolona za druhou. Vše na summitu běželo jako na drátkách, i když při společném focení byl tak trochu zmatek v oblasti podávání rukou.

Jedinou ženou v jinak pánské společnosti byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která navíc, jak už začíná být pravidlem, přijela na zasedání V4 ve středu vlakem. I když měla zhruba 20 minut zpoždění, tak vzhledem k ucpané dálnici D1 to patrně bylo dobré rozhodnutí.

Ve čtvrtek jednání hlav států V4 pokračovalo v rozšířeném počtu. Díky tomu, že na summit přijeli také slovinský a srbský prezident, by se mělo debatovat o perspektivách rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu.

Na zhruba dvouhodinovém jednání mluvili státnici o budoucnosti Evropy a hlavně o roli zemí z její střední a východní části. Debata se vedla nad novým rozpočtovým výhledem unie na roky 2021 až 2027. Podle slovenské prezidentky se budou muset státy V4 postavit novým výzvám.

"Slovenská republika ale i další krajiny V4 budou čelit v oblasti hospodářství určitým změnám, které představuje automatizace a robotizace," sdělila Čaputová.

Související obsah

A jednalo se také o rozšíření evropského spolku. "Všichni prezidenti jednomyslně podporují včlenění Srbska do Evropské unie a jsou ochotni tomuto členění poskytnout maximální pomoc," sdělil Miloš Zeman.

"V Srbsku také žijí lidé. My nejsme kuličky a od roku 2000, když začala evropská integrace, tak už tehdejší vedení Srbska slibovalo rok 2007 jako vstup do unie. Nyní máme rok 2019 a já nemůžu slíbit, že se tak stane ani v roce 2025," reagoval srbský prezident Aleksandar Vučić.

Český prezident opět potvrdil svůj postoj ke Kosovu. Chce české ústavní činitele přesvědčovat, aby podpořili jeho názor, že Česko má zrušit uznání jeho nezávislosti.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz