Hypotéka

Hypotéky výrazně zlevňují. Bankéři jsou zoufalí, tvrdí ekonomové

Hypotéky výrazně zlevňují. Bankéři jsou zoufalí, tvrdí ekonomové
Zdroj: Profimedia

Hypotéky jsou stále levnější. Podle ekonomů zlevňují nejvíce za posledních osm let, o úvěry na vlastní bydlení ale přesto mezi lidmi není příliš velký zájem. Celkový objem hypoték podle ekonomů výrazně zaostane za předchozími rekordními roky. Bankéři už jsou z toho zoufalí, protože hypoteční úvěry jsou pro ně velmi výhodné. Čechy ale odrazuje vysoká cena nemovitostí.

Podle Fincentrum Hypoindexu se v září průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů snížila o 0,14 procentního bodu na 2,47 procenta. Ale ani to nepomáhá tomu, aby hypoteční trh ožil. V září sice smluv oproti předchozím měsícům přibylo, jak ale Fincentrum upozorňuje, v září je vždy zájem o hypotéky větší než o prázdninách.

Letos v září poskytli bankéři hypotéky za celkem 15,007 miliard, v roce 2018 to přitom za září bylo téměř 21 miliard! Od začátku roku tak bankéři poskytli hypotéky za 128 miliard, vloni to bylo za 160 miliard a o rok dříve dokonce ještě o osm miliard více.

"Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí. Bankéři přichází o své bonusy a začínají být zoufalí. Standardní nástroje na získávání nových klientů nefungují. Objemy sjednaných hypoték se meziročně strmě propadají a vyhlídky na zlepšení jsou v nedohlednu," vysvětlil hlavní ekonom BHD Štěpán Křeček.

Potvrzuje to i další ekonom Lukáš Kovanda. "Bankéři by rádi půjčovali víc, protože hypotéka je pro ně zlatý důl, avšak naráží na neochotu Čechů kupovat drahé, dost možná předražené a cenově nafouknuté nemovitosti. A naráží také na regulace České národní banky, které jim znemožňují půjčovat rizikovější klientele," zmínil Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund, další důvod propadu zájmu o hypotéky.

Související obsah

Podle Kovandy ale bankám stále dává s ohledem na pokles tržních úrokových sazeb napříč ekonomikou snížení úrokových sazeb u hypoték smysl. Jak ubývá potencionálních klientů, musí se banky stále více snažit, aby je motivovaly k braní hypoték, případně je přetáhly konkurenci.

"Tento vývoj jen tak neustane, byť jsou banky v možnosti snižovat sazby hypoték limitovány výší základní úrokové sazby České národní banky, která činí dvě procenta. Tato sazba se letos v nejpravděpodobnějším scénáři dalšího vývoje již nezmění. V příštím roce je pak rozhodně pravděpodobnější její pokles než růst. Snížení základní sazby ČNB by bankám otevřelo další prostor ke snižování sazeb hypoték. Ani tak však není zaručené, že se Češi osmělí k rozsáhlejšímu pořizování nemovitostí. Což ovšem banky povede k další redukci sazeb," dodal Kovanda.

Více o zlevňování hypoték v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz