Podvod

Další podvodné SMS! Vyhráli jste, tvrdí podvodníci vydávající se za Alzu

Vyhráli jste, klikněte na odkaz! Takové SMS zprávy v uplynulých dnech přišly desítkám lidí. Podvodníci se vydávají za prodejce elektroniky Alza.cz či za obchodní řetězec Penny Market.

"Další vlna podvodných zpráv, se kterými nemáme nic společného. Prosíme, na tyto SMS nereagujte a neklikejte na odkazy v nich uvedené, nesdílejte své osobní a ani platební údaje," varuje Alza na facebooku.

Ukázala i text jedné podvodné zprávy: "Snažíme se s vámi spojit ohledně vaší výhry z výročního losování Alza ze dne 3. října. Čeká se na potvrzení," stojí ve zprávě, kde následuje odkaz na další informace o výhře.

Po kliknutí na něj chtějí podvodníci, aby lidé zadali informace o své platební kartě, údajně kvůli korunovému manipulačnímu poplatku. Žádnou hodnotnou výhru ale důvěřivec nezíská, jen podvodníkům předá své citlivé údaje.

V diskuzi na facebooku Alzy se objevilo hned několik klientů, kterým taková zpráva došla. Na obrazovkách některých z nich se jako odesílatel zobrazovalo "AlzaInfo", jiným pak různá telefonní čísla, například 2563, 2576, 9996237.

Paní Šárce pak přišlo z čísla 2563 také upozornění na výhru od Penny Marketu. "Penny Market vám zaslala naléhavý požadavek! 30. 09. 2019 se vaše jméno objevilo na 5. místě v našem seznamu. Převezměte své výhry," a následoval odkaz.

Související obsah

Dalšímu diskutujícímu přišla zpráva psaná špatnou češtinou, kde je jako odesílatel uveden také Penny Market. "Dobré zprávy! Výsledky našeho losování je známé už dnes. Se vaše jméno objevilo na 3. místě v našem seznamu. Potvrdit nyní," a také následoval odkaz.

Že případ zaznamenali, potvrdil pro TN.cz i mluvčí Penny Marketu. "V současné době žádná taková oficiální soutěž neprobíhá, jedná se o podvodnou kampaň. Naše zákazníky jsme na tuto podvodnou soutěž upozornili a důrazně doporučujeme na odkaz v SMS neklikat a na sdělení žádným způsobem nereagovat," odpověděl mluvčí společnosti Tomáš Kubík. 

Podle Alzy se podvodníci vydávali také za DM Drogerii nebo Lidl. "O podvodu jsme také informovali operátory a chystáme trestní oznámení," doplnila mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz