Domácí

Česko se topí v plastech! Experti chtějí zálohovat PET lahve. ANKETA

V české přírodě ročně skončí až sto milionů plastových lahví. Jen malou část se pak podaří uklidit a zrecyklovat. Pokud by se plastové lahve zálohovaly, stát by podle ekonomů ročně ušetřil až stovky milionů korun a vratná záloha by lidi motivovala plastové lahve nevyhazovat.

Každou vteřinu se na světě prodá zhruba 20 tisíc plastových lahví. Každou minutu se jich tak do oběhu dostane přes milion. U nás je každoročně v oběhu téměř 60 tisíc tun plastových lahví. Ve žlutých kontejnerech končí ale pouze zhruba 69 % prodaných PET lahví.

Podle ekologů je celý svět zamořený plasty. Přes devět milionů tun každoročně skončí v oceánech. Situaci by mohlo pomoci vyřešit vratné zálohování plastových lahví. Výše zálohy by se podle odborníků měla pohybovat kolem tří korun. "Fungovalo by to tak, že na většině míst, kde si lahve nakoupíte, tak budete mít možnost je vrátit," uvedla ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.

Související obsah

 

Až sto milionů kusů PET lahví každý rok skončí v české přírodě. Úklid podle ekonomů zatěžuje státní kasu. "Jestliže by se opravdu zavedlo zálohování lahví, státu by odpadly náklady na úklid, které se mohou pohybovat v nejbližší době v desítkách milionů korun, ale výhledově ve stovkách," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Zálohy za PET lahve vybírá už deset evropských zemí - například Německo, Finsko, Švédsko anebo Norsko. Od roku 2022 se připojí i naši slovenští sousedé. Ministerstvo životního prostředí zatím neuvažuje o povinném zavedení záloh. Naopak větší výrobci by je uvítali. V současné době je prý pro ně téměř nemožné se k recyklovanému plastu dostat. Ten tak nemohou znovu na výrobu PET lahví použít.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz