Japonsko

V Japonsku korunují nového císaře. Slavnost za miliardy uvidí i Babišovi

Japonsko se poprvé za posledních 30 let připravuje na korunovaci nového císaře. Naruhito se ujal vlády po svém otci už v květnu, oslavy ale vyvrcholí před zraky dvou tisíc hostů v úterý. Nebudou na nich chybět členové královské rodiny z Velké Británie nebo Španělska. Do Japonska přiletěl také premiér Andrej Babiš s manželkou.

Korunovace je velkolepou událostí, která do Tokia přiláká na 2000 významných hostů z celého světa. Devětapadesátiletý císař Naruhito završí slavnostní korunovací cestu na japonský trůn. Přímý přenos historické chvíle budou moci sledovat miliony lidí.

Naruhito v doprovodu své ženy, císařovny Masako, usedne v tradiční oranžové róbě v jednu hodinu odpoledne tokijského času na trůn zvaný Takamikura a pronese projev, kterým stvrdí převzetí moci.


Japonský premiér mu pak oficiálně pogratuluje a zhruba třicetiminutový ceremoniál zakončí hosté radostným zvoláním "banzai," čímž popřejí císařovi dlouhý život. Po obřadu se uskuteční v královském paláci banket pro zahraniční královské hosty, mezi kterými nebude chybět například britský princ Charles nebo španělský král Filip se svou chotí.

Související obsah

Ostatní významné návštěvníky pohostí ve středu japonský premiér Šinzó Abe. Kvůli korunovaci už do Japonska přiletěl také premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou, která první dojmy sdílí na sociálních sítích. Zveřejnila i fotografie ze setkání se starostou města Kjóto Daisaku Kadokawou v typické Japonské restauraci Kikunoi.

Součástí ceremoniálu by také měla být okázalá přehlídka na nádvoří paláce. Očekává se ale déšť, který by mohl některé body programu překazit. Plánovaná projížďka císaře s císařovnou v otevřeném voze se přesouvá na listopad. Události spojené s nástupem Naruhita na trůn přijdou Japonsko v přepočtu na více než 3 miliardy korun.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz