Změna času

Jaký čas si nechat celoročně? Takhle to chystají v ostatních státech EU!

Jaký čas si nechat celoročně? Takhle to chystají v ostatních státech EU!
Zdroj: Profimedia

Už jen pět měsíců zbývá na to, aby si členské státy EU zvolily, zda si celoročně ponechají letní, nebo "zimní" čas. V Česku, podobně jako ve většině zemí, diskuze teprve začínají. Některé vlády už ale rozhodly.

Konec střídání středoevropského ("zimního") a letního času se rychle blíží. Do 1. dubna 2020 by měly členské státy Evropské komisi oznámit, který z časů si ponechají jako celoroční. Země si mají zvolit samy, ale zároveň brát ohled na sousední státy tak, aby bez problémů fungovat vnitřní trh.

Na úrovni Rady EU řeší zrušení změny času ministři dopravy a pracovní skupina sestavená z jejich zástupců. Dokud ale předsednictví nerozhodne o tom, že se bude o návrhu jednat, ministři ani pracovní skupina ho neřeší. Většina států přitom s rozhodnutím čeká právě na to.

Průzkum českého ministerstva dopravy ukazuje, že stanovisko k problému přijaly zatím jen vlády Španělska, Portugalska a Lotyšska. Nicméně na výzvu Česka odpovědělo jen 15 členských zemí EU, data za zbývajících 12 zemí tedy chybí. Ani v nich podle dostupných informací nedošlo k posunu.

Související obsah

Lotyšská vláda zrušení změn času podpořila s tím, že by byla pro zachování letního času. Spolu s dalšími dvěma pobaltskými zeměmi (Litva, Estonsko) se dohodly, že budou postupovat společně. Konečné rozhodnutí tak všechny státy přijmou až po jednání o koordinaci.

Portugalsko si nevybralo ani jeden čas - nejraději by zachovalo střídání letního a "zimního" času. Podobně je na tom i Španělsko, které navrhuje zachovat sezónní změny alespoň do roku 2021, ale nejlépe i dále. Podle vlády neexistuje dostatek pevných základů a koordinace mezi státy.

Specifický problém má Irsko. V případě, že Velká Británie opravdu vystoupí z EU, by se mohlo stát, že na irském ostrově vzniknou dvě časová pásma. Vláda proto přijalo stanovisko, ve kterém doporučuje přijmout stejný čas, jaký si zvolí Británie. Pokud ale nastane brexit, království si bude moci ponechat střídání času, zatímco Irsko bude muset zvolit jeden čas.

Související obsah

V ostatních státech probíhají veřejné konzultace či workshopy a diskuze s experty. V dalších byly zadány studie, které mají prověřit výhody a nevýhody obou časů a důsledky, které jejich celoroční zavedení přinese. Vlády také zdůraznily důležitost společného řešení této potíže.

Česká vláda zatím žádné závazné stanovisko nepřijala. "Neoficiálně sdělila, že by byla pro zachování středoevropského času, nicméně dost záleží na tom, jak se domluví na postupu v rámci Evropské unie," uvedla Petra Holubičková z resortu dopravy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz